Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Klokaní ráj lehl popelem. Austrálie je na pokraji katastrofy, snímek vyrazil dech

Autor: Mii - 
6. ledna 2020
12:10

Tragédie dosud netušených rozměrů. Tak lidé vnímají nejhorší požáry v historii Austrálie. Ani měsíc od jejich vypuknutí se situace příliš nelepší, naopak. Hasiči jsou na pokraji svých sil a déšť stále v nedohlednu. Zoufají si především kvůli přítomnosti tisíců mrtvých zvířat, kterými je po požárech poseta australská půda. Že je situace mimořádně vážná, ukazují i snímky z vesmíru.

Pohled na mrtvá zvířata a vyhořelé domovy lidí jsou tím nejsmutnějším, co australské požáry přinesly. Podle odhadů uhořelo už zhruba 480 milionů živočichů, především savci, ptáci a plazi. Mezi nimi bylo i 30 procent celkové zdejší populace medvídků koalovitých. Nechybí ani hmyz – silnice jsou plné mrtvých motýlů se zřetelně ohořelými křídly.

Jedna z nejzávažnějších situací panuje na Klokaním ostrově. Ten byl dříve vyhlášenou turistickou destinací, z tamních rezortů byl pohled na volně žijící klokany, kteří za lidmi chodili až do hotelových pokojů. Dnes je však celá oblast srovnaná se zemí a všude leží jen ohořelé zbytky stromů, tuny popela a opět mrtvá zvířata.

Vystrašení klokani marně utíkali před plameny

Záběry na šokující stav ostrova se podařilo pořídit hoteliérům z místní obce Batlow. Když se vraceli domů, obloha byla celá šedivá, nikde ani náznak zeleně a na polích, kde se dříve pásla stáda dobytka, ležela zuhelnatělá těla desítek ovcí. Požár je zasáhl natolik, že na nich nezbyla jediná stopa bílé vlny. Ohradníky jsou navíc poškozené, tudíž je vidět, že se vystrašená zvířata snažila před plameny uniknout, ale nemohla.

Hrůzostrašný dojem z obce měl i kameraman americké televize ABC Matt Roberts. „Ranní projížďka Batlow byla něco naprosto příšerného. Nikdy jsem nic podobného neviděl,“ napsal na twitteru. „Omlouvám se, že ty snímky sdílím, ale… úplně mi to zlomilo srdce. Nejpříšernější věc v mém životě. Musíme o tom mluvit,“ dodal a zveřejnil fotografii ohořelé ovce, kterou požár dostihl při snaze překonat plot.

S koaly a klokany je to na Klokaním ostrově podobné. Záchranáři se jim snaží pomoci, ale často to kvůli kouři nejde. Odhaduje se, že jen zde jich zemřely tisíce. Když se však nějakého zachránit podaří, dokážou to patřičně projevit – jako slavná „klokanice“ Abigail, která za svou dřívější záchranu den co den objímá své pečovatele.

Nicméně požáry ohrožují i lidí. V oblasti už zemřelo 23 osob, 12 z toho jen tento týden. Počet zničených domů dosahuje stovek.

Austrálie hoří i z vesmíru

S plameny aktuálně bojuje 2700 hasičů plus bylo povoláno 3 000 armádních příslušníků. K pondělnímu ránu registrovaly úřady ve státě Nový Jižní Wales 136 požárů, z toho 69 není pod kontrolou.

Protože je plamenů stále tolik, obyvatelé v místní metropoli Sydney jsou nuceni nosit ochranné masky. Vláda musela uvolnit nouzové zásoby, lidé na sociálních sítích si ale stěžují, že se jim příliš nedaří je pořídit – byť kvalita vzduchu dosáhla na konci prosince jedenáctinásobek kritické úrovně.

Ohěň můžou ještě zhoršit vysoké teploty

Požáry jsou tak velké, že jsou viditelné z vesmíru. Dokazuje to vizualizace vytvořená podle satelitních snímků NASA. Ukazuje, jak je celá země zahalená do oranžové barvy, doslova žhne. V následujících dnech to navíc nebude lepší, australský Meteorologický úřad (BoM) již avizoval, že požáry se mohou ještě zhoršit, stále panují teploty nad 40 stupňů Celsia.

Lidé z postižených oblastí tak alespoň dostali výjimku, že mohou odevzdat zúčtování daní s dvouměsíčním zpožděním. Kritické je aktuálně zajistit jim znovu bezpečné životní podmínky.

xman1 ( 7. ledna 2020 11:11 )

Prijde mi, ze bozi mlyny melou tentokrat docela rychle. Australie se nechtela vzdat spalovani uhli, tak se nemuze divit, ze stoupajici teploty a drasticka sucha decimuji zemedelstvi i prirodu.

http­s://i­uhli­.cz/au­stra­lie-s-uhlim-neskonci-navzdory-osn/

After:

http­s://ww­w.sm­h.co­m.au­/poli­tics/f­ederal­/austr­alia-absolutely-must-take-more-action-on-climate-change-michael-mccormack-20191221-p53m3s.html

Fakt me mrzi, ze musim zit na stejne planete s dementy jako je tenhle Michael Francis McCormack.

jetuslunicko ( 7. ledna 2020 10:31 )

Je mi líto jedině těch zvířat, které v mnohém za nic nemohou. Člověk je nejnelítostnější predátor, který svými činy ničí a ničí přírodu do důsledku !! Je to skličující se dívat na mrtvá a zubožená zvířata. Velkou poklonu těm, kteří pomáhají.

vaber ( 7. ledna 2020 08:40 )

na vině je člověk ,sklízí jen to co zasil a bude sklízet i v budoucnu co zasil dnes nebo včera,vše má velkou setrvačnost a následky se budou projevovat postupně a všude na světě ,pomatená představa dnešního pomateného světa ,že peníze jsou všemocné a pomáhají. Je mnoho případů kdy peníze nejsou k ničemu, peníze vymyslel hrabivý člověk ,ale přírodu nezajímají

latecia ( 7. ledna 2020 04:08 )

Nj Anglosaxone..stejne tupy jak ti britove. At sim poslou oni, pokrevni bratri. Slovani si maji pomahat sami sobe predevsim.

AHel ( 6. ledna 2020 23:26 )

Trapný povídání o ničem. Poslali jsme peníze na podporu boje proti požáru a na ty nešťastné a roztomilé žízní trpící koaly. Můžete se připojit!!! Každého zdobí činy, nikoliv jedovaté řeči.

Zobrazit celou diskusi