Českého starostu označil za nacistu. Putin udělal z exministra svého poradce

Autor: ČTK, tsv - 
24. ledna 2020
14:05

Vladimir Putin jmenoval svými poradci Maxima Oreškina a Vladimira Medinského, kteří donedávna zastávali funkce ministrů hospodářského rozvoje a kultury ve vládě premiéra Dmitrije Medveděva. Medinskij v minulých měsících zasáhl ostrými výroky do česko-ruských vztahů ve sporu o pražskou sochu sovětského maršála Ivana Koněva nebo o zamýšlený pomník vlasovcům.

Medveděvova vláda odstoupila minulý týden. Toto úterý Vladimir Putin jmenoval nový kabinet premiéra Michaila Mišustina.

Prezidentův výnos, který z Medinského a Oreškina udělal nové poradce, neupřesňuje jejich působnost. Pro Medinského byla podle listu Kommersant fakticky vytvořena nová funkce, protože v Kremlu zůstává i dosavadní poradce pro kulturu Vladimir Tolstoj.

V nejbližších měsících se Medinskij podle Kommersantu bude nejspíše zabývat oslavami 75. výročí sovětského válečného vítězství nad Německem. Exministr si podle listu Vedomosti zachová široké pravomoci a vliv.

Medinskij se jako ministr kultury mimo jiné kriticky vyjadřoval na adresu české strany ve sporech o pražskou sochu maršála Koněva nebo o zamýšlený pomník vlasovcům.

Video U sochy maršála Koněva v Praze 6 se 28. prosince 2019 sešli příznivci i odpůrci odstranění sochy. - David Malík

„Vedení šestého pražského obvodu se postavilo na stranu chuligánů, špiní památku sovětských vojáků a vážně porušuje smluvní závazky Česka“, tvrdil Medinskij v rozhovoru, který loni 12. září zveřejnila agentura RIA Novosti. Současně znovu kritizoval starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře, kterého v jednom z předchozích rozhovorů přirovnal k nacistickému pohlavárovi.

„Pokud se budeme chovat tak, jak předpokládá tento český politik, pak bude zjevně dalším krokem pálení ruskojazyčných knih,“ poznamenal ruský politik. Následující den si náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského, aby vznesl protest proti Medinského výrokům.

Medinskij ministerstvo řídil od roku 2012, před tím byl osm let poslancem a také psal knihy o ruských dějinách. Ve funkci jej vystřídala Olga Ljubimovová, která na ministerstvu vedla odbor kinematografie.

Video Politolog Šír: Rusko ohýbá fakta, Novotný v ruské TV jednal adekvátně. - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

„V ministerských funkcích si Medinskij a Oreškin vysloužili skandální pověst, ale ta jim nezabránila ve faktickém povýšení,“ napsal server Newsru.com.

Připomněl, že Medinskij byl mnohokrát kritizován za pokusy o cenzuru v kinematografii, například podporoval myšlenku omezit promítání amerických filmů v Rusku nebo otevřeně prohlašoval, že stát nebude financovat filmy nevyhovující režimu.

Expremiér a bývalá hlava Ruské federace Dmitrij Medveděv a nový ruský premiér Michail MišustinExpremiér a bývalá hlava Ruské federace Dmitrij Medveděv a nový ruský premiér Michail Mišustin | Reuters

Šestatřicetiletý Oreškin, donedávna nejmladší ruský ministr, zase podle serveru čelil kritice, že se pokouší zatajit skutečný stav ruské ekonomiky. Opakovaně kritizoval statistický úřad za zveřejňované údaje, než v roce 2017 dosáhl podřízení úřadu ministerstvu hospodářského rozvoje.

Exministr kultury Medinskij, jenž kritizoval Prahu za KoněvaExministr kultury Medinskij, jenž kritizoval Prahu za Koněva | Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

pderrico8@... ( 18. února 2020 11:24 )

Mladé krásné dívky vás chtějí poznat! Nejlepší seznamka zdarma! pojďte a připojte se http­://top­.x251­.best

satanas ( 25. ledna 2020 17:15 )

Jiste ze v Cesku je to samej nacek, nebo pohrobek kolaborantu s nima..Jen se to jeste porad nesmi priznavat verejne..Staci si vsimat jak se prezentuje napr.tzv "CT"..a vubec,,kdo vydelava na CZ nevolnicich?

Templ ( 25. ledna 2020 07:53 )

Vždyť má Rusák pravdu, ty kecy koštěte Novotného zavání nejméně 2 paragrafy, jeho otec taky nebyl žádný myslitel ale ml. evidentně v mládí prodělal nějaký těžký úraz hlavy🙄🙄

karambol ( 24. ledna 2020 18:30 )

exministr má pravdu feták,udavač,pirát nacista!! žid staví pomník esesá­kum,vr­ahum­,ban­derov­cum oba politici hruzy,špíny,hnuj!!

NAZOR-LIDU ( 24. ledna 2020 16:48 )

.
HITPARÁDA DEBILŮ V PŘÍMÉM PŘENOSU:
====­======­======­======­======­======

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud