Muži po léku narostla prsa. Známý výrobce kosmetiky stáhl pokutu na 154 milionů

Muži po léku narostla prsa (ilustrační fotografie)  (Autor: Shutterstock)
Autor: ČTK - 
17. ledna 2020
23:15

Nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou. To tvrdí muž, kterému zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč). A ne osm miliard dolarů - tedy zhruba 188 miliard korun. O pátečním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Podle právníků mladého muže firma J&J, respektive její dceřiná společnost Janssen, upřednostnila zisk před pacienty. Pokud jde o vedlejší účinky antipsychotika Risperdal, Murray u soudu tvrdil, že mu prsa narostla poté, co mu psycholog v roce 2003 diagnostikoval poruchu autistického spektra a dotyčný lék mu předepsal mimo doporučené použití.

V roce 1993 americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil užívání Risperdalu při léčbě schizofrenie, o deset let později pro pacienty s bipolární poruchou. Lékaři jej nicméně mohou předepsat u jakýchkoli zdravotních potíží, pokud to uznají za vhodné.

Právní zástupci žalobce Nicholase Murraye připomněli, že se jedná o jeden z tisíců podobných případů, které čekají na soudní rozhodnutí. Společnost J&J v říjnu uvedla, že kvůli Risperdalu čelí 13.600 žalobám.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud