Laviny pohřbily v Kašmíru 160 lidí. Záchranáři bojují v troskách domů o čas

Autor: ČTK - 
15. ledna 2020
14:51

Záchranáři vyprostili dalších 21 těl z trosek domů zničených tento týden lavinami v pákistánské části Kašmíru. Bilance extrémního zimního počasí tak v Pákistánu a Afghánistánu vzrostla na 160 mrtvých, informovaly ve středu podle agentury AP úřady postižených zemí.

Nejhůře zasaženou oblastí je kašmírské údolí Nílam, kde byly nové oběti nalezeny. Celkem od neděle zahynulo v pákistánské části Kašmíru v důsledku silných sněhových a dešťových srážek a s tím spojených sesuvů lavin a půdy 76 lidí. Dalších 45 mrtvých registrují provincie Balúčistán na jihozápadě Pákistánu a Paňdžáb na východě země.

Do Kašmíru se ve středu vydal pákistánský premiér Imran Chán, který navštívil mimo jiné vojenskou nemocnici ve městě Muzaffarábád, správním centru pákistánského Kašmíru. Do této nemocnice jsou převáženi lidé, kteří byli zachráněni zpod lavin v údolí Nílam i na dalších místech. Jsou mezi nimi i ženy a děti.

Laviny v Pákistánu a Afghánistánu už mají 160 obětí.Laviny v Pákistánu a Afghánistánu už mají 160 obětí. | Reuters

Hledají se uvěznění a pohřešovaní

Pákistánští záchranáři bojují s časem, aby našli množství pohřešovaných, kteří podle předpokladů zůstávají uvězněni pod lavinami, jež pohřbily jejich domy. Silnice v postižených oblastech jsou zablokované sněhem, takže úřady k evakuaci zraněných používají vrtulníky.

V Afghánistánu se ve středu po několikadenním sněžení, deštích a záplavách vrací situace k normálu. Zimní počasí zde v posledních dnech připravilo o život 39 lidí a zničilo či poškodilo asi 300 domů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud