Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 22°C

Slováci večer zablokují kamionům hranice. Vadí jim silniční daně, vláda se brání

Aktualizováno -
12. ledna 2020
20:55
Autor: ČTK, for - 
12. ledna 2020
20:10

Slovenští autodopravci budou v neděli v noci opět blokovat hraniční přechod mezi Českem a Slovenskem v Břeclavi. Hranice by ale měla zůstat průjezdná pro osobní auta. Informovaly o tom česká policie a Národní dopravní informační centrum (NDIC). Dopravci protestují kromě jiného za výraznější snížení silniční daně. Blokáda začne v deset. Slovenská policie na dnešní večer o tři hodiny zkrátila pro kamiony v mezinárodní přepravě obecný zákaz nedělní jízdy těžkých nákladních vozidel po dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích první třídy.

Protest má začít ve 22:00, uvedlo NDIC. „Blokáda hraničních přechodů na vstupu i výstupu na území Slovenska (bude) pro kamionovou dopravu. Osobní vozidla a autobusová doprava se budou pouštět. Prioritně je zajištěn průjezd vozidel záchranné služby, hasičského sboru a policie,“ uvedla UNAS. Není známo, kdy by protesty měly skončit.

„Doporučujeme nevyjíždět a vyčkat, jak se situace vyvine. Naši dopravní policisté budou usměrňovat provoz tak, aby zůstal zachován průjezd pro osobní auta,“ uvedla policie na twitteru.

Blokády se podle oznámení UNAS dotknou i kamionové dopravy směřující přes slovensko-české přechody Brodské-Břeclav, Holíč-Hodonín, Skalica-Sudoměřice, Drietoma-Starý Hrozenkov, Lysá pod Makytou-Střelná, Čadca-Milošová-Šance a Svrčinovec-Mosty u Jablunkova.

Protest by měl být i ve slovenském Makově, kde se nacházejí dva hraniční přechody s ČR. Další blokády jsou naplánovány rovněž na vybraných hraničních přechodech s Polskem, Ukrajinou a Maďarskem.

Slováci zablokovali hranice také v pátek (10. 1. 2020).Slováci zablokovali hranice také v pátek (10. 1. 2020). | ČTK

Slovenská policie dnes od 19:00 udělila výjimku z nedělního zákazu jízdy po vybraných silnicích kamionům, které na Slovensko přijíždějí ze zahraničí. Dopravci se tak mohou dostat na Slovensko ještě před zahájením ohlášené blokády hraničních přechodů.

Bez daně přijdeme o 884 milionů, varuje vláda

Nespokojení slovenští autodopravci podobně protestovali už v pátek. Částečně znemožnili provoz na dálničním hraničním přechodu Brodské-Břeclav. Později protesty rozšířili také na hraniční přechody Makov-Bumbálka na severu země a Drietoma-Starý Hrozenkov na západě Slovenska.

Slovenské úřady odmítly požadavek Unie autodopravců Slovenska snížit sazby silniční daně o polovinu a pozastavit mýtný systém. Dopravci reagovali na zprávu nejvyššího kontrolního úřadu, že provozovatel mýtného systému SkyToll zinkasoval až téměř polovinu z vybraných poplatků za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných silnicích.

Ministerstvo financí ve čtvrtek ale oznámilo, že je připraveno předložit Sněmovně návrh na snížení sazeb silniční daně pro kamionovou dopravu v průměru o 12,5 procenta. Snížení o polovinu by podle úřadu znamenalo výpadek příjmů státu ve výši asi 35 milionů eur (884 milionů korun).

Silniční daň platí firmy i živnostníci za vozidla, která používají při svém podnikání. Základní sazba daně u nákladních vozidel závisí na celkové hmotnosti a na počtu náprav, pohybuje se od 74 do 2790 eur (1870 až 70.450 korun) ročně. Nová vozidla mají nárok na slevu z daně, naopak u starších vozů se sazba zvyšuje.

 

tomik007 ( 12. ledna 2020 21:49 )

AKESI DOTACIE

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud