Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Policie hlásí kapitální úlovek: Kontejnery s ovocem ukrývaly přes 60 tun kokainu

Policie našla v kontejnerech s ovocem přes 60 tun kokainu. (ilustrační foto)  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
8. ledna 2020
22:43

Celníci loni v antverpském přístavu v severní Belgii zabavili rekordní množství kokainu o celkové hmotnosti skoro 62 tun. Droga se často vyskytovala v kontejnerech s tropickým ovocem. Podle belgického ministerstva financí se jedná o 23procentní nárůst oproti roku 2018. Informovala o tom agentura AFP. Antverpy jsou po Rotterdamu druhým největším evropským přístavem.

Množství zabaveného kokainu, který obvykle pochází z Latinské Ameriky, v posledních letech neustále stoupá. V roce 2014 belgické úřady zabavily pouze 8,1 tuny této stimulační drogy, kdežto v roce 2018 to bylo 50,1 tuny, a loni tedy dokonce 61,8 tuny. Šedesát procent celkového objemu zabavených drog tvořil kokain ze tří latinskoamerických zemí: Brazílie (16 tun), Ekvádoru (11 tun) a Kolumbie (11 tun).

Vrchní inspektor celní správy Kristian Vanderwaeren podle vlámského rozhlasového a televizního kanálu VRT přiznal, že pracovníci antverpského přístavu jsou schopni zkontrolovat pouze jedno až dvě procenta z milionů převážených kontejnerů. Podle ministerstva financí to však v budoucnu může změnit využívání umělé inteligence. Za jejího přispění prý bude možné předem skenovat dovozené zboží pomocí takzvaného "elektronického nosu" (e-nose), který má nahradit psí čich.

Antverpským přístavem, jehož doky vytvářejí síť o délce 160 kilometrů, v roce 2018 prošlo zboží v objemu 235 milionů tun oproti 214 milionům tun v roce 2016. Údaje za uplynulý rok doposud nejsou známé. Belgičtí celníci také naráželi na jinou stimulačního drogu, určenou naopak pro vývoz - extázi. Překupníci této látky evropského původu se podle agentury AFP vyznačují obzvláštní vynalézavostí, když se drogu pokoušejí ilegálně vyvézt v podobě čokoládových pralinek nebo jiných pamlsků.

gurke ( 8. ledna 2020 23:25 )

Haha fetky budou na suchu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud