Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Úspěch po letech vyjednávání: Ukrajina si vymění vězně s donbaskými povstalci

Autor: ČTK - 
23. prosince 2019
21:48

Ukrajina se na pondělním jednání s donbaskými povstalci dohodla na podmínkách výměny všech vězňů. Agentuře RIA Novosti to oznámil ruský delegát na jednání takzvané kontaktní skupiny Boris Gryzlov. Kyjev zatím dosažení dohody nepotvrdil.

Výměna se má podle Gryzlova uskutečnit do konce roku ve formátu „všichni za všechny“. Dohody, o jejímž obsahu rovněž informovali doněčtí separatisté, bylo dosaženo během pondělního videokonferenčního hovoru kontaktní skupiny, která jedná o podmínkách mírového urovnání donbaské krize. Ujednání dosud vázlo na stanovisku Kyjeva, který se zdráhal před propuštěním zbavit zajatce obvinění ze spáchaných činů.

„Během videokonference kontaktní skupiny pro urovnání konfliktu na Donbasu se podařilo dosáhnout dohody o realizaci výměny zadržovaných osob ve formátu všichni za všechny do konce roku,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí takzvané Doněcké lidové republiky, kterou po roce 2014 vyhlásili proruští separatisté v části východoukrajinské Doněcké oblasti.

„Podařilo se rovněž dojednat dokument, který obsahuje závazky obou stran v této otázce,“ uvádí se v dokumentu s tím, že Ukrajina „garantovala, že propuštěné osoby budou zbaveny všech obvinění“.

Výměnu zajatců, o níž obě znepřátelené strany jednaly už několik let, dohodli před dvěma týdny na summitu v Paříži představitelé takzvané normandské skupiny, která sdružuje Ukrajinu, Rusko, Francii a Německo. Vyzvali rovněž ke konečnému zastavení palby na frontové linii, což se ovšem podle zpráv z Donbasu dosud nepodařilo.

Kolika osob se má výměna zajatců týkat, není úplně jasné. Podle zpráv z Kyjeva a Moskvy má jít o desítky lidí.

MarkusHermann ( 24. prosince 2019 04:18 )

Banderovi si vymění vězně se statečnými vlastenci z Donbasu.

guefhisev ( 24. prosince 2019 00:31 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud