Revoluce na komunistické Kubě? Země má poprvé od Fidela Casta premiéra

Autor: ČTK - 
22. prosince 2019
15:52

Kubánský parlament v sobotu schválil dosavadního ministra cestovního ruchu Manuela Marrera prvním kubánským premiérem po více než čtyřiceti letech. Informovala o tom agentura Europa Press. Naposledy byl premiérem do roku 1976 Fidel Castro, pak byla funkce zrušena. Nyní ji opět zřídila nová ústava, která je v platnosti od letošního dubna.

Šestapadesátiletého Marrera, který byl posledních 16 let ministrem cestovního ruchu, navrhl do úřadu premiéra současný kubánský prezident Miguel Díaz-Canel. Předtím ho jako kandidáta schválilo vedení komunistické strany, v jejímž čele stojí Raúl Castro, bratr Fidela Castra.

„Předseda vlády bude pravou rukou prezidenta republiky,“ napsal v sobotu státní zpravodajský server Cubadebate. Podle ústavy byl měl být premiér zodpovědný za denní chod vlády, jeho funkční období je pětileté.

Parlament v sobotu schválil i několik místopředsedů nové vlády i ostatní její členy.

Hlavní moc stále drží komunistická strana

Nová kubánská ústava zřídila i funkci prezidenta, předtím byl hlavou tohoto karibského ostrova oficiálně předseda státní rady. Prezidentem je devětapadesátiletý Díaz-Canel, který stojí v čele země od loňského dubna, tehdy ještě jako předseda státní rady. Prezidentského úřadu se ujal letos v říjnu. Vládní linii ale dál určuje jeho předchůdce v úřadu hlavy státu Raúl Castro (88), který je prvním tajemníkem Komunistické strany Kuby.

Novou ústavu kritizovala místní opozice, podle níž nepřináší větší změny, stále totiž není zaručen pluralitní demokratický systém. I nová ústava zachovává vedoucí úlohu komunistické strany, která na Kubě vládne jako jediná povolená strana přes půl století.

V ekonomické oblasti zakotvila nová ústava změny, které umožnil už před lety Raúl Castro a které dovolily Kubáncům soukromě podnikat. Ústava oficiálně uznává soukromé vlastnictví, roli trhu a zahraničních investic, ale znovu zdůrazňuje, že státní socialistický podnik je hlavním aktérem trhu a že ekonomika bude nadále plánovaná.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tadam.0788...@... ( 18. února 2020 12:17 )

Sex randění! Zdarma místo. Tisíce krásných dívek! pojďte a připojte se http­://fre­exxx­.x251­.best

victor1 ( 23. prosince 2019 08:42 )

No,hlavně ať se nepropracují k té zasrané "demokracii" na západní způsob,nebo dopadnou jak řadoví občané u nás.

scorlage ( 22. prosince 2019 20:41 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

tomik007 ( 22. prosince 2019 20:15 )

CASTA - to byl pasta !!

starypes ( 22. prosince 2019 16:51 )

Vivat Fidel!!! Vencer emos!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa