Zemřel legendární generál (†95) ze Zátoky sviní. Castro ho přetáhl z cukrovaru

José Ramón Fernández  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK, bud - 
7. ledna 2019
06:55

Penzionovaný brigádní generál José Ramón Fernández, který svého času sehrál klíčovou roli při vytvoření nové armády komunistické Kuby a při odražení invaze kubánských exulantů v Zátoce sviní, zemřel v neděli ve věku 95 let. Oznámila to v pondělí agentura AP s odvoláním na kubánská státní média.

Vysoký a hubený Fernández si i v posledních letech života uchoval vojácký vzhled a těšil se úctě jako legendární postava. Jistý čas zastával funkci místopředsedy vlády a také vedl kubánský olympijský výbor. Býval zakládajícím členem komunistické strany a ještě v roce 2011, kdy mu bylo 87 let, byl znovu zvolen do ústředního výboru strany. V posledních letech se čím dál méně objevoval na veřejnosti.

Po svržení diktátora Fulgencia Batisty, podporovaného USA, a nastolení komunistického režimu na Nový rok 1959 vedl Fernández vojenskou školu, kde cvičil důstojníky nové revoluční armády. Pomohl také kubánskému velení k vítězství nad invazními silami v Zátoce sviní v dubnu 1961.

Kuba tuto bitvu vyhrála „díky odhodlání a rozhodnosti lidí, a ne zásluhou profesionální armády“, řekl sám Fernández agentuře AP v roce 2001. Sám se jako mladý důstojník v polovině 50. let postavil proti zkorumpovanému Batistově režimu a byl uvězněn. Po svržení Batisty mu Fidel Castro nabídl, aby vedl vojenskou školu, i když mu nebude moci vyplácet takový plat, jaký měl v cukrovaru, kde se mezitím zaměstnal.

„Fidel uměl být velice přesvědčivý a občas byl neústupný jako skála. Přemýšlel jsem nad tím asi pět vteřin - a o dvě hodiny později už jsem byl ve škole,“ zavzpomínal. O dva roky později s 1900 vojáky pod svým velením vyslechl naléhavý pokyn od Castra, aby pomohl odrazit nepřátelské síly, které se vylodily na jižním pobřeží ostrova s cílem svrhnout novou vládu. Fernández velel části sil, které porazily 1500 kubánských exulantů, vycvičených a vyzbrojených CIA.

 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud