Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Zataženo, déšť 10°C

Rusko ohrožuje Česko víc než terorismus, varuje generál Petr Pavel

Autor: Mii, ČTK - 
8. listopadu 2018
19:59

Aktivity Ruska nebo Číny jsou pro Česko větší bezpečnostní hrozbou než mezinárodní terorismus. Ve čtvrteční debatě s názvem „NATO ve 21. století a česká armáda“ na CEVRO Institutu v Praze to řekl někdejší náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel. Rusko podle něj rok od roku zvyšuje svůj vliv v Česku, které kvůli členství v Severoatlantické alianci nebere jako přítele, ale jako bezpečnostní hrozbu.

Pavel řekl, že politici v tuzemsku prezentují jako největší hrozbu mezinárodní terorismus. „Je to jedna z hrozeb, ale pro Česko ne tak urgentní jako jiné,“ konstatoval. Česko je podle něj pod vlivem ruských aktivit a je nebezpečné na to zapomínat. „Z úhlu pohledu Ruska jsme součástí NATO a to je vnímáno jako bezpečnostní hrozba. Tak proč bych měli mít pocit, že je Rusko naším přítelem,“ shrnul. 

Rusko podle něj usiluje o rozdělení sfér vlivu, jako tomu bylo v době studené války. „Musíme si být plně vědomi bezpečnostních hrozeb, kterým čelíme. Ne jen NATO, ale i české ozbrojené složky musejí mít schopnosti čelit nevojenským hrozbám, jako je propaganda, informační válka, kybernetické útoky a hybridní útoky,“ řekl Pavel, který byl v letech 2015 až 2018 předsedou vojenského výboru NATO.

Modernizujme armádu, vyzývá evropský generál

Náměstek ministra obrany pro vyzbrojování a akvizice Daniel Koštoval v debatě uvedl, že Česko i NATO musejí přemýšlet o budoucí strategii. Její součástí musí být robustní investice do technologií, ale i schopnost používat je v praxi. Za příklad této cesty zmínil nedávný podpis smlouvy na dodávku 80 speciálních chemických obrněných vozů za více než pět miliard korun. „Je to specializace ČR v NATO, umožní jí to dostat se na novou úroveň kvality a schopností,“ řekl.

Bývalý vrchní velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges apeloval na jednotnost NATO. „Nedostatek soudržnosti vybízí k ofenzivě. Je třeba ukazovat sílu, připravenost se bránit a pevnost spojenectví. Nejlepší způsob, jak zajistit obranu území, je modernizovat armádu,“ uvedl Hodges. V Česku podle něj někteří na základě výroků amerického prezidenta Donalda Trumpa zpochybňují, že by USA dodržely své závazky vůči Evropě. Skutečné činy USA včetně investic do obrany však podle něj dokazují opak.

Vybavenost české armády se ukázala na vojenské přehlídce k výročí sto let od založení Československa:

Video Přehlídka 2018: Během oslav 100 let vzniku ČSR se předvedla armáda i záchranáři - Blesk Zprávy / Lukáš Červený

hejhej ( 9. listopadu 2018 19:58 )

To je velký blábol od P.Pavla. Česko ohrožují ti, co nám chtějí cpát a ti , co chtějí přijímat muslimské vrahy a násilníky. Větší nebezpečí jde z Bruselu.

matno ( 9. listopadu 2018 16:19 )

Tak mi přečti něco chytřejšího ty, ráda se poučím.

matno ( 9. listopadu 2018 16:13 )

Skutečně "inteligentní" příspěvek, hodný tak akorát prasátka.

gingizdene...@... ( 9. listopadu 2018 15:37 )

Soveti meli velke stesti, ze ve triactyricatem namisto Pauluse nebyl u Stalingradu Pavel. To by urcite Hitler valku. Pavel by u kanonu stal a porad ladoval.

Rafan4321 ( 9. listopadu 2018 13:59 )

Skvělý příspěvek ??? Haha . 1. Samochvála smrdí 2. Vždyť ani nevíš, co za slátaninu jsi napsal. 3. Tak pokračuj, aspoň se zesměšníš

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud