Dramatická evakuace: Vyděšení cestující skákali z letadla. „Z rány mi tryskala krev,“ líčí

Letadlo společnosti Qantas po vzletu zaplnil kouř a muselo se vrátit na letiště.  (Autor: Reuters)
Autor: Darina Jíchová - 
17. prosince 2019
21:47

Pravidelný let QF575 společnosti Qantas ze Sydney do Perthu odstartoval v sobotu ráno podle plánu, 30 minut po vzletu ale pilot letadlo otočil a urychleně se vrátil na letiště. Pořádné drama začalo po přistání. „Zahajte evakuaci,“ přikázal pilot. „Rychle, rychle, rychle,“ vyzýval personál cestující. Povzbuzovali je i hasiči, kteří čekali na konci nafukovacích skluzavek. Paluba se mezitím plnila kouřem. Lidé „doslova“ vypadávali z letadla, matky skákaly na evakuační skluzavky s dětmi v náručí, prchali i důchodci s holemi, uvedl deník Daily Mail.

„Začalo to asi 30 minut po startu,“ sdělila stanici CNN Kelly Guerardová, která cestovala na palubě. „Pilot oznámil, že se vracíme. Po dosedu jsme měli zůstat sedět připoutaní, z okna jsem sledovala, jak se na ranvej sjíždějí hasiči a záchranáři, na palubě začal být cítit kouř,“ popsala Guerardová. „Pak pilot zahlásil, ať začneme s urychlenou evakuací, všichni začali panikařit. Bylo to děsivé,“ uvedla.

„Z rány mi tryskala krev.“

„Z naší části letadla jsem odcházela poslední, když jsem se dostala ven, viděla jsem, jak lidé vyskakují ven. Bylo to hrůzostrašné. Došlo k řadě zranění, ale spíš od toho, jak lidé sjížděli po skluzavce a dopadávali na asfalt ranveje,“ pokračovala Guerardová. Reportéři CNN doplnili, že 3 pasažéři skončili v nemocnici.

„Dopadl jsem na loket, zranění jsem si nevšiml, dokud mě neupozornili, že mám všude krev. Z rány mi doslova tryskala,“ řekl stanici 9News další z cestujících Aswin De Silva. „Byli jsme docela v klidu, rozhodil nás pilot, když začal vyzývat k evakuaci. ,Opusťte letadlo, zahajte evakuaci,‘ poroučel z kokpitu a my jsme začali bláznit. ,Rychle, rychle, no tak,‘ křičely letušky. Zvenku pokřikovali hasiči: ,Honem, další, pospěšte si,‘ “ shodují se cestující.

Teenageři ocenili akční let

„Trvalo nám chvilku, než nám došlo, co se děje. Byl to děsivý zážitek,“ popsal Dillon Parker. „Paluba se urychleně začala plnit kouřem,“ řekl Rahman Akbárí. „Nejdřív byl kouř jen cítit, pak začal vycházet z klimatizace,“ sdělil tisku.

„Posádka to zvládla, všechny nás rychle dostala ven, na ranveji jsme v plném počtu stáli za 90 vteřin. Nedopustili, aby se někdo zdržoval braním věcí. Poslední se evakuoval pilot. Záchranáři si dole na ranveji rozebírali lidi, někdo špatně dopadl, někdo se odřel, někdo potřeboval uklidnit. Na palubě byla seniorka, co potřebovala berle, přivezli jí vozíček,“ vypověděl Clifton Brock. „Bylo to super, fakt,“ jediní, kdo ocenil „akční“ přistání a evakuaci, byli teenageři.

Pilot rozhodl dobře, mohlo dojít k poškození systému

Podle stanice CNN pilot správně rozhodl, neboť v letadle začala unikat hydraulická tekutina. „Pilot situaci vyhodnotil správně, zaznamenal únik hydraulické tekutiny a otočil letadlo zpátky na letiště. Po přistání začal z klimatizace stoupat kouř, nejednalo se však o požár. To se pouze uniklá kapalina dostala do klimatizace,“ vysvětlila kapitánka a bezpečnostní poradkyně společnosti Qantas Debbie Sladeová.

„Jedná se o neobvyklý incident, který bereme velmi vážně,“ doplnila. „Všechno detailně vyšetříme a naše závěry zveřejníme. Airbus A330-200 bude podroben důkladné inspekci, teprve potom se vrátí do provozu,“ prohlásila Sladeová. „Hydraulická tekutina by mohla poškodit přistávací systém včetně klapek,“ uzavřela Sladeová. Cestující si rozdělila další letadla společnosti Qantas a přepravila je do Perthu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

backsepur ( 18. prosince 2019 17:17 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

Pohybovenadany ( 18. prosince 2019 01:10 )

Teď už litám jedině s Tupolevem . Jiné neberu .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud