Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Expremiér Fico se čertí kvůli trestnímu stíhání: Obviněný za vyjádření názoru

Autor: ČTK - 
6. prosince 2019
18:25

Bývalý slovenský premiér Robert Fico tvrdí, že ho policie stíhá za vyjádření názoru. Fico to v pátek napsal na sociální síti po čtvrtečním oznámení policie, že ho obvinila ze schvalování trestného činu a z dalších deliktů. Stíhání souvisí s tím, že Fico se zastal někdejšího poslance krajně pravicové strany Kotlebovci - Lidová strana Naše Slovensko Milana Mazureka, který byl za protiromské výroky odsouzen k peněžitému trestu a přišel o poslanecký mandát.

„Obviněný za vyjádření názoru,“ napsal Fico v titulku své reakce. Připojil také svou dřívější videonahrávku, ve které obhajoval výroky Mazureka a kvůli které je stíhán.

Ve zmíněné nahrávce, kterou Ficozveřejnil poprvé v září po odsouzení Mazureka, expremiér uvedl, že „Mazurek řekl to, co si myslí téměř celý národ. Když popravíte někoho za pravdu, uděláte z něj národního hrdinu“. Kvůli nahrávce policie obvinila Fica ze schvalování trestného činu, jakož i z hanobení národa, rasy a přesvědčení a z podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti.

Fico také napsal, že on sám celý život bojoval spolu se svou stranou proti fašismu a extremismu ve slovenské společnosti.

Mazurek byl odsouzen za protiromské výroky

Po odsouzení Mazureka se na Slovensku objevily billboardy s fotografií tohoto již exposlance s nápisem „Milan Mazurek vyhozen z parlamentu za vyslovení názoru!“. Soudy Mazureka potrestaly za výroky v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice, kde v roce 2016 hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu ze strany romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty.

Předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico není prvním někdejším vrcholným politikem země, který v kampani před únorovými parlamentními volbami čelí stíhání. Tento týden vyšetřovatel obvinil exprezidenta Andreje Kisku v souvislosti s daňovým deliktem jeho rodinné firmy KTAG, jejíž jednatelem byl Kiska před zvolením hlavou státu v roce 2014. Nyní je Kiska předsedou nové strany Za lidi, jež je na Slovensku po Směru-SD druhou nejpopulárnější stranou.

Video  Reportérka chtěla udělat rozhovor s Ficem. Zabouchl jí před nosem  - tv Joj
Video se připravuje ...