Hranolková pohroma. Kvůli neúrodě brambor a suché zimě jich bude v USA nedostatek

Autor: Darina Jíchová - 
5. prosince 2019
11:40

Podle odborníků se letos stanou hranolky nedostatkovým zbožím, a to hlavně v Severní Americe. Spojené státy jsou pátým největším pěstitelem brambor, jenže vlivem nepříznivého počasí, zvláště pak sucha a brzkého mrazu, se letos bramborám vůbec nedařilo. Zemědělci si stěžují na „mizernou“ sklizeň a varují, že se lidé mají připravit na možný nedostatek oblíbené plodiny i růst cen. Stejná situace je i v Kanadě, obě země hledají náhradní zdroj brambor, uvedla stanice CNN.

Z bramborových produktů jsou v USA nejoblíbenější hranolky a každý rok stoupá počet jejich konzumentů. Naopak každoročně se snižuje množství plodin, loni dokonce o 6,1 procenta, uvedlo ministerstvo zemědělství. Produkce je nejnižší od roku 2010. Na špatnou úrodu si stěžují především pěstitelé, doplnil Kevin MacIsaac, šéf Unie pěstitelů brambor v Kanadě.

Brambory půjdou primárně na hranolky

„Pěstitelé letos nebudou schopni dostát podmínkám smluv se zpracovatelskými podniky. Společnosti, které pak dále zásobují restaurace a obchody, už začaly hledat jiné zdroje, zvažují i možnost dovozu brambor ze zámoří. Může se stát, že brambory určené na brambůrky pak přednostně půjdou na hranolky,“ vysvětlil MacIsaac.

Fastfoodů by se zdražení hranolek týkat nemělo, (ilustrační foto).Fastfoodů by se zdražení hranolek týkat nemělo, (ilustrační foto). | Reuters

Naopak předseda Bramborové komise z amerického Idaha Franko Muir zůstává v klidu, špatnou sklizeň však nepopírá. „I když letošní sklizeň silně poznamenal mráz, který udeřil už v říjnu, pěstitelé byli schopni sklidit 85 procent plodin. Z hlediska kvality se jedná o dobré brambory,“ vysvětlil Muir. „V Idahu teď máme na skladech asi 6 milionů tun brambor,“ sdělil reportérům CNN.

Ekonomičtí experti rovněž uklidnili strachy milovníků hranolek z rychlého občerstvení, podle průzkumů rozhodně neporoste jejich cena. „Cena hranolek bývá ve fastfoodových řetězcích fixní, chrání si ji jako něco posvátného,“ uvedl analytik Stephen Nicholson. „Cenovky na menu nebudou měnit, pokud to nebude absolutně nutné,“ doplnil Nicholson pro CNN.

Cena se zvedne jen mírně

Upozornil však, že stejné pravidlo neplatí pro restaurace, bary nebo obchody prodávající mražené hranolky. Tyto podniky a společnosti pravděpodobně cenu hranolek a dalších produktů z brambor zvýší. „Konzumenti to podle mého názoru ani nezaznamenají, zvýšení zase nebude takové. Lidé prostě uvidí hranolky a koupí si je. Drama se odehrává za oponou, problémy se budou týkat pěstitelů. Už nyní hledají jiná pole, kam své plodiny přemístit,“ domnívá se MacIsaac.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jebuto ( 5. prosince 2019 12:36 )

No tak budou žrát kobylky a brouky.

zlymikes ( 5. prosince 2019 12:24 )

Tak z toho mám mindrák. Měli bychom ze solidarity s těmito nadlidmi se sami omezit a něco jim poslat. Oni nás za odměnu ochrání před zlým mužíkem

zada ( 5. prosince 2019 11:44 )

Ať si vezmou od Poláků, mají tam základnu army, tak jim určitě z vděčnosti s předklonem poláci nasypou!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud