V Hongkongu opět platí zákaz zakrývání tváře. Demonstranti vyšli z univerzity

Autor: ČTK, sova - 
22. listopadu 2019
16:55

Šest maskovaných prodemokratických demonstrantů z hongkongské polytechnické univerzity se v pátek ráno vzdalo policistům. Informovala o tom agentura AP. Ta zároveň uvedla, že v uplynulých dnech z univerzity, která je obklíčená policisty, vyšlo a vzdalo se úřadům asi 30 lidí. Hongkongský nejvyšší soud v pátek rovněž pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle nějž je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. 

Šest lidí se při odchodu z univerzitního areálu směrem ke kontrolnímu stanovišti drželo za ruce. Pět z nich bylo oblečeno v černém, šestý v modré kostkované košili.

Většina demonstrantů, kteří se minulý týden zabarikádovali na hongkongské univerzitě, budovu opustila. Neznámý počet ale stále podle AP zůstává uvnitř. Policie zatýká plnoleté. Ti, kterým ještě nebylo 18, mohou domů, ale hrozí jim, že budou obviněni později.

Střety ve čtvrtek začaly u tunelu

Protivládní demonstranti se ve čtvrtek střetli s policií u nedalekého tunelu. Ten zatím zůstává uzavřen. Protesty se podle AP uskutečnily také na nejméně dvou dalších místech, dohlížela na ně pořádková policie a až na menší slovní výměny mezi policisty a demonstranty se protesty obešly bez závažnějších střetů.

V Hongkongu pokračují střety mezi protestujícími a policií. Z polytechnické univerzity mezitím odešla další skupina demonstrantů. (22. 11. 2019)V Hongkongu pokračují střety mezi protestujícími a policií. Z polytechnické univerzity mezitím odešla další skupina demonstrantů. (22. 11. 2019) | Reuters

Hongkongem v současnosti zmítají rozsáhlé protivládní demonstrace, jež začaly v červnu protesty proti návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Demonstrace postupně přerostly v požadavky na obecnější demokratické reformy v bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

Hongkong od přechodu pod čínskou správu funguje podle principu „jedna země, dva systémy“. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá.

Nejvyšší soud obnovil zákaz zakrývání tváře

Demonstranti obličejovými maskami skrývají svou totožnost, ale také se jimi chrání před slzným plynem či pepřovým sprejem, které používají při zásazích proti nim policisté.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz zakrývání tváře oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Mnoho protestujících zákaz ignorovalo.

V Hongkongu pokračují střety mezi protestujícími a policií. Z polytechnické univerzity mezitím odešla další skupina demonstrantů. (22. 11. 2019)V Hongkongu pokračují střety mezi protestujícími a policií. Z polytechnické univerzity mezitím odešla další skupina demonstrantů. (22. 11. 2019) | Reuters

Tento týden v pondělí hongkongský nejvyšší soud označil zákaz zakrývání tváře při demonstracích za neslučitelný se základním zákonem, tedy „miniústavou“. Soud uvedl, že nařízení neúměrně omezuje svobody občanů v této bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu

Hongkongská vláda se proti verdiktu nejvyššího soudu odvolala a zároveň požádala, aby soud pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, dokud nebude odvolací proces ukončen.

Nejvyšší soud v pátek souhlasil a platnost svého verdiktu na týden pozastavil. Zdůvodnil to mimořádnými událostmi, jimž Hongkong nyní čelí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jarda304 ( 22. listopadu 2019 18:06 )

Zákaz zakrývání tváře při demonstraci či na fotbale je i u nás. Je to ústavní ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud