V metru mlátili lidi hlava nehlava. Záběry ze střetů v Hongkongu děsí svět

Aktualizováno -
31. 8. 2019
22:07
Autor: ČTK, tva - 
31. 8. 2019
19:35

V Hongkongu se v sobotu navzdory policejnímu zákazu uskutečnily nové protivládní protesty, kterých se podle agentur AFP a Bloomberg zúčastnily desetitisíce lidí. Policie proti nim použila slzný plyn, pepřový sprej, gumové projektily a vodní děla s modře obarvenou vodu, která má podle místních médií pomoci s identifikací podezřelých. Lidé se bránili deštníky a na policisty házeli kameny, zápalné lahve a vajíčka; některé barikády v centru města vzplanuly.

Na sobotu plánovanou již třináctou protivládní demonstraci během tří měsíců její organizátoři po policejním zákazu odvolali, ale protestující přesto přišli do ulic. Aby zákaz obešli, shromáždili se lidé jako náboženské procesí na sportovním stadionu. Ze sportoviště ve středu města se pak vydali směrem ke kostelu metodistické církve a poté dále do vládní čtvrti.

Demonstranti na policisty házeli v Hongkongu Molotovovy koktejlyDemonstranti na policisty házeli v Hongkongu Molotovovy koktejly | ČTK

Lidé střídavě zpívali náboženské písně a popěvky prodemokratického hnutí. Na internetu zveřejněná pozvánka na demonstraci se znázorněním křesťanského kříže a s obrázkem správkyně Hongkongu Carrie Lamové vyzývala k „modlitbě za hříšníky“.

Tvrdý zásah v metru

Účastníci průvodu podle agentury DPA pocházeli ze všech věkových skupin a záminkou jejich shromáždění bylo uctít na sobotu připadající páté výročí rozhodnutí vládní čínské komunistické strany zabránit Hongkongu v konání plně demokratických voleb.

Průběh protestu však zdaleka nebyl poklidný. Sociálními sítěmi se rychle rozšířilo údajně aktuální video, ve kterém policie tvrdě zasahuje proti demonstrantům v metru. „Kukláči“ na něm mláí neozbrojené lidi hlava nehlava.

Na videu široce sdíleném po sociálních sítích jsou vidět policisté, kteří bijí lidi obušky na stanici hongkongského metra Prince Edwarda. Snímek rovněž zachycuje zraněné cestující i policejní příslušníky, jak přímo do vagónů stříkají slzný plyn. Podle AP není zcela zřejmé, zda byli cestující skutečně demonstranti. Policie zásah zdůvodnila nutností zasáhnout proti vandalům v metru a několik lidí při něm zatkla.

Situace se přitom vyhrotila již v sobotu odpoledne, když malá skupina černě oděných radikálů začala házet kamení a Molotovovy koktejly na policisty, kteří hlídali komplex hongkongských vládních budov.

Jedna z mnoha demonstrací v Hongkongu, která vyvrcholila ostrými střety s policií (31.8.2019)Jedna z mnoha demonstrací v Hongkongu, která vyvrcholila ostrými střety s policií (31.8.2019) | Reuters

„Mírové demonstrace nefungují,“ řekla agentuře AFP dvaadvacetiletá účastnice dnešního protestu, která se představila jako Stone. Bez radikálního přístupu se podle ní nedá ničeho dosáhnout.

Při potyčkách ve čtvrti známé svými bary a restauracemi nasadila policie proti demonstrantům obušky. Podle agentury Reuters bylo několik lidí zatčeno a nepotvrzené zprávy hovoří o zraněném policistovi, který se pohyboval v civilu.

Jasný vzkaz v Hongkongu během vypjatých demonstracíJasný vzkaz v Hongkongu během vypjatých demonstrací | Reuters

Hongkongské úřady ještě před nepovolenými demonstracemi varovaly občany, aby zůstali doma a zavřeli okna. Policisté zároveň zatarasili ulice a uzavřeli stanici metra poblíž sídla místní vlády. To se nachází asi pět kilometrů od trasy náboženského pochodu. Jak uvedla agentura AP, religiózní průvody sice povolení nepotřebují, shromáždění více než 30 lidí však ano.

Aktivistu Wonga obvinili z organizace protestů

V pátek úřady v Hongkongu zadržely dva prominentní aktivisty hájící demokratická práva - Joshuu Wonga a Agnes Chowovou. Později byla dvojice propuštěna na kauci poté, co vyslechla obvinění z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí z 21. června.

Na sobotu připadá páté výročí rozhodnutí vládní čínské komunistické strany zabránit Hongkongu v konání plně demokratických voleb, připomněla agentura AP.

Účastníci demonstrací v Hongkongu požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu.

S deštníkem proti policistům: Demonstrace v HongkonguS deštníkem proti policistům: Demonstrace v Hongkongu | Reuters

Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“. Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také slíbil, že kapitalistický systém bude ve městě zachován beze změny nejméně 50 let.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

agfor ( 1. září 2019 13:20 )

Řádějí jak policajti v Česku.

Nezadat ( 1. září 2019 08:30 )

snehulak ( 1. září 2019 07:54 )

To teda muselo být dokonce o něco tvrdší než v Katalánsku! Ale tam to bylo demokratické a humanitární mlácení.

al.bunda ( 1. září 2019 07:46 )

To je skoro jako v Macronii

Nezadat ( 1. září 2019 07:34 )

Už děda mě říkával:Idiotovi nic nevysvětlíš když on chce jen lízátko a kačenku na provázku.Porto Vám nic vysvětlovat nebudu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa