Šest policejních psů v Číně naklonovali. Stejné plemeno dopadlo i šéfa ISIS Bagdádího

Autor: sova - 
21. listopadu 2019
18:45

Pekingské policejní složky tento týden uvítaly mezi svými členy na zvláštním ceremoniálu šestici nových rekrutů. Mladí důstojníci dorazili s novými lesklými odznaky, uniformami a – obojky. Jsou to totiž psi. A ne jen tak ledajací – na svět přišli pomocí klonování. Informuje o tom americká stanice CBS.

Šest nových čtyřnohých policistů je výsledkem spolupráce mezi pekingským policejním úřadem, který má na starost právě zvířecí zástupce v řadách ozbrojených složek, a soukromou společností Sinogen, která se specializuje na klonování domácích zvířat.

Čtyři psi se narodili v srpnu a pocházejí ze stejného vrhu. Jejich DNA je z více než 99 % totožná se dvěma dárcovskými psy, párem belgických ovčáků malinois. Jde o zástupce krátkosrstého plemena, kterému se někdy lidově přezdívá také „maliňáci“. Pro službu u policejních sil si je po pečlivém zvážení vybrala právě psí policejní základna hlavního města Čínské lidové republiky.

Sherlock Holmes mezi policejními psy

Policejní důstojník Ma Jinlei má u pekingské policie na starosti program s názvem Výzkumný technologický program precizního chovu policejních psů. „I vynikající policejní psi stárnou a ztrácejí některé ze svých schopností. Nalezení způsobu, jak tyto vlastnosti předat, se tak stalo klíčovým cílem pro naši psí základnu,“ uvedl policista.

Šestici klonovaných belgických vlčáků přivítal mezi sebou pekingský policejní sbor.Šestici klonovaných belgických vlčáků přivítal mezi sebou pekingský policejní sbor. | Beijing Municipal Public Security Bureau

Program klonování je tak zaměřen na vytvoření jednotky policejních psů s vyšší účinností a kratší nutnou dobou jejich tréninku. Nejde přitom o první zástupce svého druhu. Ještě před klony „maliňáků“ se firma Sinogen pochlubila narozením fenky kunmingského vlčáka jménem Kunxun. Ta byla před osmi měsíci označována jako „budoucí Sherlock Holmes mezi policejními psy“.

Pes se podílel i na dopadení Bagdádího

A psům ve službách státu se daří i v případě velmoci, jakou jsou Spojené státy. Zvířecího hrdinu mělo totiž nedávné pátrání po vůdci Islámského státu. Abú Bakr Bagdádí byl dopaden i díky armádnímu belgickému ovčákovi jménem Conan. Ten při vojenské operaci utrpěl drobná zranění a musel být předán do péče veterinářů. Jeho fotografií se na twitteru pochlubil i sám prezident Donald Trump.

Číňané chtějí na policejní psy genovou banku

Nově služebně uvedená šestice klonovaných psů má podle policistů nejen (téměř) identický vzhled, ale i velmi podobné temperamenty. Vykazují se vysokou schopností učit se příkazy a potřebným zájmem při zkoumání prostředí. Ve věku pouhých čtyř měsíců zvířata vykazovala schopnosti, kterými se vyznačují psí rekruti obvykle o dva měsíce starší.

Výzkum pokračuje i nadále. Jako jeden z cílů si pekingská policie vytyčila zřízení genové banky, která by naplno využívala možností, které nabízejí moderní technologie, a pomohla tak strážcům zákona vybudovat zaručenou psí sílu do dalších let.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud