Merkelová na sjezdu: „Naše hodnoty jsou nezlomné.“ Její nástupkyně přijde o křeslo?

Autor: ČTK, sova - 
22. listopadu 2019
14:56

Annegret Krampová-Karrenbauerová je připravena ještě v pátek skončit v čele vládních křesťanských demokratů (CDU), pokud se ukáže, že její politika nemá dostatečnou podporu. Politička, jež čelí tvrdé kritice řady křesťanských demokratů a pochybám, zda je správnou osobností na čele strany, to v pátek řekla na závěr svého projevu na sjezdu v Lipsku. S projevem tam vystoupila i kancléřka Angela Merkelová.

„Pokud jste toho názoru, že to Německo, jaké ho chci, není to Německo, jak si ho představujete vy, pokud jste názoru, že ta cesta, kterou s vámi chci společně jít, není cesta, kterou považujete za správnou, tak to dnes vyjádřete. Pak to také dnes skončeme. Zde a nyní a dnes,“ prohlásila Krampová-Karrenbauerová ke slyšitelnému překvapení zhruba 1000 delegátů.

Pokud se ale křesťanští demokraté domnívají, že chtějí stejné Německo a chtějí k němu dojít stejnou cestou, tak mají společně „zde, nyní a dnes“ začít s prací, uvedla také. Její asi 90minutový projev delegáti ocenili několikaminutovým potleskem.

Annegret Krampová-Karrenbauerová na sjezdu německé vládní strany CDU v Lipsku (21. 11. 2019)Annegret Krampová-Karrenbauerová na sjezdu německé vládní strany CDU v Lipsku (21. 11. 2019) | Reuters

Merkelová zmínila lidská práva i obchod s Čínou

Křesťanští demokraté i celé Německo musí ve své zahraniční politice dobře vyvažovat hodnoty a zájmy, je přesvědčena kancléřka Angela Merkelová, která s projevem vystoupila taktéž. Týká se to podle ní i vztahu k zemím, jako je Čína a Rusko, s nímž by si přála dobré sousedské vztahy.

Vždy pro nás bylo typické, že jsme dokázali spojovat hodnoty a zájmy. To bychom měli i nadále,“ řekla v pátek zhruba tisícovce delegátů Merkelová, která v čele CDU stála až do loňského prosince, celkem více než 18 let.

„Naše hodnoty jsou nezlomné, když myslíme na to, že se zasazujeme za lidská práva na celém světě a třeba i v Číně a Hongkongu v těchto dnech. Ale naše zájmy také hrají roli, když jde o to, že Čína je dnes naším největším obchodním partnerem,“ poznamenala. To samé podle ní platí také pro Rusko, s nímž by si přes všechny stávající problémy přála dobré sousedství.

Rozloučila se i nová šéfka Evropské komise

Šéfka německé vlády zdůraznila, že proto je právě dnes nutná jednotná a silná Evropa. Připomněla také, že se přesně před 14 lety ujala postu kancléřky, a za tu dobu se svět zásadně změnil - multilateralismus, který se Německo snaží důsledně zastávat, je pod tlakem, objevují se nové obchodní spory a najednou je třeba obhajovat svobodný obchod.

Své straně pětašedesátiletá politička poděkovala za to, že za ní tak dlouho stojí. Sama se v pátek od delegátů dočkala potlesku vestoje. Díky přišly také z úst Ursuly von der Leyenové, která se na lipském sjezdu s křesťanskými demokraty loučí, protože od prosince povede novou Evropskou komisi.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Schlafenberg ( 23. listopadu 2019 09:34 )

Takhle mluvil i Adolf a jak dopadl.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud