Zákon umožní ztrestat sexuální výchovu? Polská norma znepokojila europoslance

Autor: ČTK - 
14. listopadu 2019
23:10

Evropský parlament přijal usnesení, v němž dal najevo znepokojení kvůli možnému zavedení trestů vězení za sexuální výchovu v Polsku. Tento návrh zákona, za nímž stojí občanská iniciativa Stop pedofilii, před časem prošel v prvním čtení v polském Sejmu díky podpoře vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost.

Iniciativa Stop pedofilii tvrdí, že jejím cílem je zajistit „právní ochranu dětí a mládeže před sexuální zkažeností a demoralizací“. Podle jejího návrhu by až tři roky vězení hrozily „za propagaci nebo schvalování sexuálních styků nebo jiné sexuální činnosti provozované nezletilými“.

Sankce by se týkaly lidí, kteří s nezletilými pracují například v rámci vzdělávání a výchovy. Tresty by se vztahovaly i na média a vydavatelství. Proti tomuto návrhu zákona protestovaly v Polsku minulý měsíc tisíce lidí. V Polsku stejně jako v Česku je sex legální od 15 let.

Trestaní by byli i učitelé nebo zdravotníci

Europoslanci ve čtvrtečním usnesení dali najevo, že je hluboce znepokojují nejasná a nepřiměřená ustanovení návrhu zákona, která de facto míří k trestání rozšíření sexuální výchovy mezi nezletilými.

Poukazují na to, že vězení by hrozilo lidem zabývajícím se sexuální osvětou, mezi nimi učitelům, zdravotníkům, vydavatelům, novinářům nebo nevládním organizacím. Europoslanci také ve svém usnesení zdůraznili, jaký význam má sexuální výchova zejména pro dívky a mladé lidi s menšinovou sexuální orientací.

Když členové europarlamentu o znění nynějšího usnesení před časem debatovali, zástupci polského Práva a spravedlnosti se své kolegy snažili přesvědčit, že návrh zákona vypracovaný iniciativou Stop pedofilii není snahou trestat sexuální výchovu. Podle listu Gazeta Wyborcza vypracovali vlastní návrh usnesení, v němž upozorňovali na to, že „sexuální výchova ve velké míře souvisí s náboženským přesvědčením rodičů“, a proto by do škol neměla být zaváděna proti jejich vůli.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud