„Kde jste jako byl?!“ Premiér to schytal od lidí ze zatopených vesnic. Anglii dál sužují deště

Autor: Darina Jíchová - 
15. listopadu 2019
10:23

Anglie se v posledních dnech potýká s rozsáhlými regionálními povodněmi, například v panství Yorkshire je situace skutečně závažná. Pro oblast platí varování před povodněmi, podle meteorologů má navíc dál pršet. Region navštívil i britský premiér Boris Johnson, politik dost zklamal tamní voliče, jejichž podporu bude před prosincovými předčasnými volbami potřebovat. „No, to je dost,“ komentovali místní jeho příjezd. Zprávu přinesl list Daily Mail.

Meteorologové a záchranáři vyzývají Angličany, aby dbali na všechna bezpečnostní opatření. Do jižního Yorkshireu dorazilo přes 100 vojáků, aby pomohli vytopeným lidem. Do oblasti, konkrétně například do města Fishlak, „konečně“ zavítal i premiér Johnson, který musel čelit rozčíleným obyvatelům. „No, to je dost. Kde jste jako byl? Prožíváme tady opravdové těžkosti,“ vystartovala po Johnsonovi jedna z obyvatelek Shelly Benistonová.

Zatopenou oblast navštívil také premiér Johnson.Zatopenou oblast navštívil také premiér Johnson. | Reuters

„Pozdě bycha honit“

„Nejsem z vás moc nadšená, nechci s vámi mluvit. Vůbec nám nepomáháte,“ pokračovala Benistonová. Nebyla jediná, koho nezájem celé vlády pobouřil. „Pozdě bycha honit,“ shodli se místní občané. Johnson později před novináři slíbil, že se zasadí o to, aby vláda na boj s povodněmi a zkázou, kterou způsobily, uvolnila dostatek finančních prostředků.

„Lidem a jejich rozladění naprosto rozumím. Šok, když vidíte, jak vám voda zaplavuje a ničí domov, je obrovský. Strach o to, co bude dál, ještě větší. Lidé potřebují nějakou jistotu, musíme přijít s protipovodňovými opatřeními a bariérami, s pojištěním,“ Johnson připustil, že si je vědom toho, že je potřeba ještě hodně udělat a zlepšit.

Angličany postižené povodněmi se snažil získat zpět na svou stranou tím, že založí mimořádné fondy. „Pod vodou jsme od soboty, nikdo nám nepomáhá, žádná vládní agentura. Nevíme ani, kde začít. Dal sis dost načas, Borisi, co?“ Benistonová byla skutečně frustrovaná a na premiérovi si vylila zlost. Ona i další mu vyčítají, že ho zajímá jen volební kampaň a ne krize, kterou lidé zrovna prožívají.

Premiér se snažil zmírnit hněv místních

„Je tu něco, s čím můžu pomoct?“ premiér se snažil místní uklidnit. „Kde jste byl, když jsme volali o pomoc?“ ozývalo se ze shromážděného davu. Pro celou Anglii platí nepříznivá předpověď počasí, vydatné deště mají pokračovat dál. Povodně by mohly přetrvat po další dva týdny. Meteorologové varují, že některé oblasti by kvůli záplavám mohly zůstat zcela odříznuty.

Vojáci během čtvrtka stavěli hráze z pytlů s pískem s nadějí, že zabrání další vlně záplav. V zatopených oblastech zůstává stát voda a další vlna povodní by byla katastrofální. Nebezpečí záplav platí téměř pro celou Anglii.

Lidé se pustili i do Corbyna

Nebyl to jen Johnson, kdo to schytal za svůj nezájem, kritika se snesla i na vůdce opozice Jeremyho Corbyna. V Glasgow na něj lidé pokřikovali, že je „onanista“ a chtěli také vědět, jakého teroristu si do sídla v Downing Street pozve jako prvního, pokud se stane premiérem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Bystrozraky1 ( 15. listopadu 2019 11:17 )

Už aj pánbůh chce utopit slimáky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud