„Nedám ani euro.“ Starosta Mussoliniho vesnice odmítl přispět na cestu do Osvětimi

Autor: ČTK - 
10. listopadu 2019
08:48

Starosta italské obce Predappio, v níž se narodil a je i pohřben fašistický diktátor Benito Mussolini, si vysloužil kritiku, zejména levicových politiků, když odmítl z městské kasy přispět dvěma studentům na cestu do bývalých nacistických koncentračních táborů. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Starosta Roberto Canali to zdůvodnil tím, že takové cesty studentům ukazují jen část historie.

Dva italští studenti žádali po radnici obce Predappio příspěvek v rámci programu, který organizuje každý rok cesty studentů do nacistických táborů v Polsku a který je částečně financován z městských fondů. Římská starostka Virginia Raggiová v reakci na Canaliho odmítnutí dvěma studentům nabídla, ať se připojí ke studentům z italské metropole.

Canali v pátek prohlásil, že z peněz radnice nedá ani euro na cestu dvou studentů do Osvětimi a Birkenau, protože tento programu ukazuje jen část historie. Podle něj by se měli studentům ukazovat i hrůzy páchané v minulosti komunisty.

„Každý by měl navštívit Osvětim, ale až poté, co se na trase zastaví také u ‚foibe‘ či u berlínské zdi, aby se dozvěděl, co se tam stalo, aby pochopil tragédii 50 let komunismu,“ uvedl starosta Canali. „Foibe“ byly masakry prováděné antifašisty ke konci druhé světové války na severovýchodě Itálie a v oblasti Istrie na místním, zejména italském obyvatelstvu.

Místní sdružení z Predappia po starostově výroku nabídlo, že 370 eur (asi 9400 Kč) na cestu pro studenty zaplatí místo radnice.

Starostu Canaliho kritizoval například i šéf vládní Demokratické strany Nicola Zingaretti a starostka Říma Raggiová z rovněž vládního Hnutí pěti hvězd (M5S).

Asi šestitisícová obec Predappio se stala turistickou atrakcí, ale i poutním místem fašistů, právě kvůli tomu, že se v ní Mussolini v roce 1883 narodil a několik let po smrti z roku 1945 tam byl i pohřben.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Templ ( 11. listopadu 2019 06:10 )

Výlety za cizí peníze, to se nám to cestuje že mládeži🤮

kukuku ( 10. listopadu 2019 09:47 )

Kapitalistický dorost jedna báseň. Somrovat o dotace a po škole šup do Bruselu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud