Univerzita málem lehla popelem. Policie tvrdě zasáhla proti demonstrantům v Chile

Autor: ČTK - 
9. listopadu 2019
09:23

Desítky tisíc lidí se v noci na sobotu zúčastnily pokračujících demonstrací v Chile. Při střetech s policií přitom podle agentury AFP vzplála budova místní univerzity, která leží blízko náměstí Plaza Italia. To je už po tři týdny centrem protestů proti vládě prezidenta Sebastiána Piňery a ekonomickým nerovnostem ve společnosti.

Metropolí Santiagem se procházel pokojný protestní průvod. Na jeho okrajích však docházelo ke střetům s policií. Skupina maskovaných radikálních demonstrantů v jednu chvíli zaútočila na policisty a zapálila barikády na ulici. Od nich zřejmě podle svědků na místě vzplanul rektorát soukromé univerzity Pedra de Valdivii. Požár hasilo na 16 týmů hasičů.

Demonstraci vyvolal Piňerův čtvrteční projev, v němž kvůli pokračujícím protestům oznámil nová bezpečnostní opatření. Uvedl také, že s krizí bude nakládat jako s porušováním veřejného pořádku. Lidé dnes při pochodu mávali chilskými vlajkami, a když procházeli kolem prezidentského paláce, křičeli protivládní hesla a požadovali Piňerovu demisi.

Zatímco prezident přitvrzuje tón ohledně bezpečnosti, neoznámil zatím žádná nová sociální opatření, kterými by odpověděl na rozhořčení demonstrantů. Ti požadují především zvýšení rozpočtu na důchody, zdravotnictví a vzdělávání.

Demonstrace v Chile vypukly v polovině října a jsou nejzávažnějšími protivládními protesty za posledních 30 let. Začaly původně kvůli dalšímu zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, přerostly však v širší hnutí za větší sociální spravedlnost a rozšířily se i mimo metropoli.

Menší protesty se dnes konaly podle místních médií i na dalších místech v zemi. V přístavu Vina del Mar severozápadně od metropole se například policisté střetli s demonstranty, kteří v centru města vztyčili barikády.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud