Senátorka (89) přežila Osvětim, denně dostává stovky výhrůžek. Hlídá ji policie

Autor: Darina Jíchová - 
10. listopadu 2019
20:00

Italská doživotní senátorka a přeživší holocaustu Liliana Segreová (89) se v současné době nachází pod ochranou policie. Politička čelí hrozbám s antisemitským podtextem, denně jí přijde až 200 výhrůžek. Podle italského tisku Segreová „píchla do vosího hnízda“, když vyzvala vládu, aby zřídila parlamentní výbor proti nenávisti, rasismu a antisemitismu, uvedla stanice CNN.

Segreová byla ve svých 13 letech deportována do Osvětimi, kde přišla o část své rodiny. Peklo v koncentračním táboře i pochod smrti přežila a vrátila se do rodné Itálie. O své zkušenosti dlouho mlčela, o věznění v Osvětimi promluvila až v 90. letech, od té doby se aktivně věnuje boji proti rasismu a antisemitismu. V loňském roce jí prezident Sergio Mattarella udělil prestižní titul doživotní senátorky.

Vláda její výzvu na vytvoření výboru, známého jako „Komise Segreové“, schválila tento týden. Právě kvůli tomu se senátorka stala terčem agresivních výhrůžek, denně jich dostává stovky, proto jí byla přidělena policejní ochranka, ven vychází v doprovodu nejméně dvou strážníků.

V Itálii roste vlna antisemitismu

„Pokaždé, když v médiích vystoupí nějaký prominentní žid, stane se obětí antisemitských výhrůžek,“ vysvětlil Stefano Gatti z milánské židovské nadace. „Slovní útoky mají na svědomí členové extrémní pravice, mnoho z nich se dopouští i různých výtržností, je to součástí jejich radikálního pravicového kodexu,“ dodal Gatti.

Segreová dostala ochranku tento týden poté, co několik členů radikální strany Nová síla (Forza Nuova) vyvěsilo bannery s antisemitskými slogany nedaleko místa, kde měla senátorka promluvit. Gatti připustil, že v Itálii stoupá vlna antisemitismu, zvláště pak na sociálních sítích. „Od počátku roku do září jsme zaznamenali 190 antisemitských útoků, 70 procent jich bylo online,“ prohlásil Gatti.

„Extrémní pravice se cítí čím dál silněji, proto jsou aktivnější, než kdy dřív. Před dvaceti lety jste si prostě nemohli dovolit vyvěsit banner se slovy Viva il Duce (poz. red. Ať žije vůdce) s odkazem na fašistického vůdce Mussoliniho,“ doplnil Gatti.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

europa ( 11. listopadu 2019 06:55 )

O tom se nemluví. Bohužel...

Templ ( 10. listopadu 2019 21:40 )

Čím to bude že je už tisíce let nikdo nemá rád? 🤔🤔

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud