„Vyhrožování přinese jen rozdrcená těla.“ Čínský prezident tvrdě hrozí demonstrantům z Hongkongu

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
14. října 2019
16:32

Čínský prezident Si Ťin-pching o víkendu vystoupil s ostrým prohlášením, v němž varoval před separatistickými snahami. Kdo se pokusí oddělit od Číny jakoukoli oblast, zemře, jeho tělo bude rozdrceno a kosti rozemlety na prach, řekl podle zpravodajského serveru BBC News Si. Čínský vůdce ve svém prohlášení nezmínil žádný konkrétní region, jeho slova jsou ale vnímána jako reakce na několikaměsíční demonstrace v Hongkongu, kde aktivisté protestují proti sílící kontrole Pekingu nad touto bývalou britskou kolonií.

Čínský prezident své varování pronesl v neděli na oficiální návštěvě Nepálu, kam zavítal jako první čínský vůdce po 22 letech. Si rovněž podotkl, že „vnější síly, které podporují rozdělení Číny, žijí ve světě falešných představ“. Od vypuknutí hongkongských protestů před čtyřmi měsíci Peking obviňuje „vnější síly“ z podněcování nepokojů a kritizuje Spojené státy a Británii, že se vměšují do vnitřních záležitostí Číny.

Demonstrace v Hongkongu.Demonstrace v Hongkongu. | Reuters

Od roku 1997, kdy Británie předala Hongkong zpátky Číně, je toto území spravováno podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Demonstranti v ulicích od června žádají demokratické reformy, včetně přímé volby správce Hongkongu.

Protesty v Hongkongu eskalují

Protestní akce nyní téměř každodenně přerůstají v násilnosti, při nichž radikálové házejí na policisty zápalné lahve a dlažební kostky, ničí stanice metra a zakládají v ulicích ohně, bezpečnostní síly odpovídají vodními děly, obušky, slzným plynem, gumovými projektily a použily již také ostrou střelbu. Ke střetům došlo znovu i v neděli. Radikální demonstranti ničili stanice metra a obchody firem, které jsou podle nich propojené s pevninskou Čínou.

Čínská vláda doposud prohlašovala, že hongkongská policie si dokáže s protesty poradit sama. Demonstranti se ale obávají, že by Peking mohl vyslat do Hongkongu armádu, aby chaos v ulicích ukončila.

Podle agentury AFP byla nedělní výhrůžka čínského prezidenta rovněž mířena na tibetské hnutí za nezávislost a na Tchaj-wan, který Čína považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Hpnzapha8 ( 14. října 2019 18:14 )

Přesunout výrobu zpět do zemí původu. Stejně jako prezident Trump.

muscula ( 14. října 2019 17:57 )

ještě Zemanovi pro výstrahu zastřelí krtka

dama_s_kosou ( 14. října 2019 17:43 )

Komous, co od nej cekat jineho.
Eman si z toho projevu musel slasti cvrnknout do pleny. Takovahle stabilizace spolecnosti je to co se jezdi ucit?

anonym01 ( 14. října 2019 17:06 )

NEKTERI PODNIKATELE ZATEZUJI NASI POLITIKU JEJICH BYZNYSEM. JSOU TO BANKERI A TI KTERI KSEFTUJI S ČINSKYM NEEKOLOGICKY VYRABENYM TEXTILEM V ČÍNĚ! ZA PENIZE SI KOUPI A DOVEZOU Z usa TESLU A PAK TVRDI, ZE ŠETŘI PRIRODU.

anonym01 ( 14. října 2019 17:01 )

POKUD TAM JEZDI HAMAČKOVE ANUSOIDNI A KSČM S HRADEM, JEN SI ODPLIVNOUT, SBALIT VECI A ODJET DOKUD JE CAS. LIDE BY SE MELI CHYTNOUT ZA NOS A TY LUDRY VYMEST Z HRADU I VLADY. FUJ! JAKY JE ROZDIL MEZI ERDOGANEM A TIMTO? ZADNY. A TOHLE JESTE BUDE VYHROZOVAT PRAZSKEMU PRIMATOROVI ZA TOP09.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud