Matku mu 11. září zabili teroristi. Na pietě se obul do muslimské kongresmanky

Autor: Darina Jíchová - 
12. 9. 2019
20:00

Nicholas Haros mladší vystoupil na pietním ceremoniálu obětí teroristického útoku z 11. září 2001. Jeho matka Frances Harosová zemřela při náletu na Světové obchodní centrum (WTC) a Haros využil příležitosti a zkritizoval muslimskou kongresmanku Ilhan Omarovou (37). Muži vadí, že zlehčuje zářijovou tragédii. „Ten den 19 islamistů, členů al-Káidy, zabilo tři tisíce lidí,“ zdůraznil. Do zákonodárkyně se také často strefuje prezident Spojených států Donald Trump, který o ní tvrdí, že demokratka „nenávidí Izrael“, uvedl deník Daily Mail.

„Útok z 11. září byl útokem na nás na všechny,“ napsala na svém osobním twitterovém profilu Omarová. Pokračovala tím, že „někteří lidé začali něco dělat“. Měla tím na mysli aktivitu neziskové organizace Rada americko-islámských vztahů (CAIR), která bojuje za práva amerických muslimů a která se po září 2001 výrazně amerikanizovala.

Omarová prohlásila, že CAIR vznikl přímo po útocích, aby bojoval s diskriminací muslimů. Organizace však v USA působí od roku 1994.

„Řeknu vám, kdo komu co udělal“

Američané se ve středu sešli, aby si připomněli 18 let starou tragédii, kdy při sérii teroristických útoků zemřely bezmála tři tisíce lidí. Když se ke slovu dostal Haros, strávil několik minut ostrou kritikou Omarové. „Jsem tu, abych vám řekl přesně, kdo komu co udělal,“ začal svou řeč. Nebyl sám, kdo se domnívá, že Omarová svým komentářem a nepřesnostmi zlehčila tragédii září 2001.

„Bojovnice za občanské svobody muslimů, je vůbec Američanka? Její funkce si žádá, aby byla jako první Američanka a pak muslimka,“ shodli se lidé v komentářích pod jejím příspěvkem. Nikdo ale nebyl tak pobouřen jako Haros.

Pozůstalý: Islamisté zabili Američany

„Pojďme si to zrekapitulovat, abyste nebyla zmatená. Bylo to 19 islamistů z al-Káidy, kdo zabil přes tři tisíce lidí. A k tomu, kdo co dělal a kdo co komu udělal. My, jako pozůstalí, nejlíp víme, jak to bylo. Kdo zabíjel, kdo pomáhal, proč jste zmatená? Islamisté unesli letadla a zabili Američany. Kdo pak pomáhal? Američané,“ zuřil Haros. Ani on při plamenném projevu nebyl přesný, podle oficiálního záznamu zemřelo 2996 lidí včetně teroristů.

„A kdo byl napaden? Když to měl být podle vás, madam, útok na všechny? Já jsem byl napaden, vy jste byli napadeni,“ obrátil se na shromážděné. „Naše rodiny, naši přátelé, naše svoboda, celé základy našeho národa, který stojí na židovsko-křesťanských principech. Už je to jasné? Pamatuju si to jako dneska, pamatuju si oběti a modlím se za ně i za nás,“ pokračoval Haros.

Trump pochybuje o jejím vlastenectví

Haros se při svém výstupu zmiňoval o tzv. četě, tak americký tisk a prezident přezdívá čtveřici progresivních demokratek, které napadají Trumpovu politiku. Společně s Omarovou do skupinky političek patří také nejmladší demokratická kongresmanka v historii Alexandria Ocasiová-Cortézová, Rashida Tlaibová a Ayana Pressleyová.

Omarová ve Sněmovně reprezentantů zastupuje stát Minnesota. Demokratka je hlasitou kritičkou prezidentovy přísné protiimigrační politiky, protimuslimské rétoriky a jeho postoje k Izraeli a Palestině. Demokratka pochází ze Somálska, do USA přišla s rodinou ještě jako dítě. Prezident ji opakovaně obvinil z antisemitismu, na toto konto izraelská vláda zakázala Omarové vstup do země. „Jděte zpátky do Somálska. Jste vy vůbec vlastenka?“ Trump několikrát zpochybnil její „amerikánství“.

Politička o zářijových útocích: Myslela jsem, že je konec světa

Omarová se k 11. září vyjádřila ještě jednou na svém oficiálním twitteru, kde sdílela video, ve kterém vzpomíná na to, jak ona sama prožívala den útoků. „Bylo mi 18, studovala jsem na vysoké, pamatuji si, jak jsem spěchala domů z fakulty. V obýváku jsem našla tátu, který zděšeně koukal na zprávy,“ uvedla kongresmanka.

„Přišlo mi, že je konec světa. Teroristické útoky ze září 2001 změnily chod USA, chod světa. Byl to horor a nepředstavitelná hrůza,“ Omarová zdůrazňuje, že odsuzuje veškerý terorismu. Za nepřesnost ve svém osobním příspěvku se omluvila. Poukázala na fakt, že její fráze „někteří lidé začali něco dělat“ je vytržená z kontextu.

Minulý rok to schytala předsedkyně Sněmovny

Navíc Haros každoročně zneužívá zářijové piety, aby zkritizoval demokraty. Loni se obdobně pustil do předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, senátora a kandidáta na prezidenta Coryho Bookera a novinářů.

„Letos se demokratičtí reprezentanti nechali slyšet, že tragédie, kvůli které jsme se dnes sešli, je jen obyčejným incidentem,“ prohlašoval v září 2018. „Přestaňte prosím používat popel a kosti našich milovaných jako rekvizity ve vašem politickém divadélku,“ útočil na demokraty.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Další videa