Poláci si vyšlápli na bohaté Němce: Zaplaťte za to, že jste nás vraždili a rabovali

Autor: ČTK - 
12. 9. 2019
20:15

Více než polovina Poláků (58 procent) si myslí, že Německo by jejich zemi mělo vyplatit odškodnění za škody napáchané za druhé světové války. Vyplynulo to z průzkumu, který zveřejnil list SuperExpress. Polsko čekají za měsíc parlamentní volby a podle agentury DPA by se otázka odškodnění za škody napáchané nacisty v Polsku mohla pro vládnoucí národně-konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS) stát jedním z volebních témat.

S tím, že Německo má vyplatit Polsku odškodnění za druhou světovou válku, nesouhlasí 18 procent Poláků a 24 procent dotázaných uvedlo, že nevědí.

Poláci si kladou otázku, jak to je možné, že sousedi, kteří jsou jednou z nejbohatších zemí světa, nás vyrabovali, zavraždili miliony našich lidí a nenesli za to žádné následky,“ řekl SuperExpressu Arkadiusz Mularczyk (PiS), který vede parlamentní skupinu, jejímž úkolem je vypracovat odhad výše odškodnění za válečné ztráty v Polsku. Zprávu by měla mít hotovou na podzim.

V minulosti polská vláda mluvila o 850 miliardách dolarů (asi dvacet bilionů Kč). Při příležitosti 80. výročí začátku druhé světové války o polských požadavcích ohledně odškodnění ze strany Německa mluvili premiér Mateusz Morawiecki i prezident Andrzej Duda.

Historik: Vztahy Berlína a Varšavy se prudce zhorší

Historik a odborník na německo-polské vztahy Antoni Dudek ale varuje, že polské naléhání na Německo, aby zaplatilo za válečné škody, povede k radikálnímu zhoršení vztahů mezi Berlínem a Varšavou. „Tato záležitost je součástí politického boje,“ řekl SuperExpressu. „Němci nezaplatí a my nemáme nástroje, jak je k tomu donutit,“ dodal.

Německá strana považuje otázku válečných reparací za uzavřenou. Připomíná, že Polsko se nároků na reparace a odškodnění v minulosti opakovaně zřeklo: nejprve v roce 1953, pak v roce 1970 při uzavření smlouvy o německém uznání polské západní hranice na Odře a Nise, jakož i při potvrzení polské hranice při sjednocování Německa na přelomu let 1989 a 1990.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

PPP150W ( 13. září 2019 07:45 )

A který Germány myslíš? Je jich docela dost vědátore.

Lubomr Babek ( 12. září 2019 23:24 )

Asi nevíš, čeho všeho jsou Němci schopni. Mají v genech nadřazenost. Všude, kde se objeví jsou hluční a ze široka tu nadřazenost projevují. Vím co říkám, mám s nimi pouze záporné zkušenosti. Důkaz toho, že jsou snadno zmanipulovatelní je, že stále více nespokojení Němci jsou z tý Makrely připos.aní a volí ji pořád dokola. Však za nějaký čas ti snad dojde o čem tu píši.

petr366 ( 12. září 2019 22:49 )

Samozřejmě!Germáni jsou opět zpupní a staví se nadřazeně. Je třeba je zastavit než zpáchají další neštěstí.

petr366 ( 12. září 2019 22:46 )

Ale poláci mají pravdu. Germáni musí zaplatit za svou krutost a ne lidskost s jakou rozpoutal dvě světové války. Jinak hrozí, že rozpoutají i tu třetí.

bIecktajp ( 12. září 2019 22:38 )

Vyšinutý jsi asi ty. Máš dojem, že současní Němci jsou zodpovědní za zvěrstva Hitlerových vojsk za 2sv? Za tvou frustraci nemůžou Němci, ale ty sám.

Zobrazit celou diskusi
Další videa