Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

„Chceme se dál usmiřovat.“ Šéf sudetských Němců hasí kritiku po zmínce o dekretech

Autor: ČTK, ivm - 
20. května 2018
14:00

Sudetští Němci chtějí pokračovat v dosavadní cestě usmíření s Čechy, ujistil dnes jejich šéf Bernd Posselt. Na sjezdu sudetských Němců v bavorském Augsburgu také vyjádřil přesvědčení, že rozhodnutí o případném zrušení takzvaných Benešových dekretů je výhradně na Česku. Pokrok posledních let v neděli ve svém projevu ocenil i bavorský premiér Markus Söder (CSU). Ještě podle něj ale zbývá ujít kus cesty.

Posselt pochválil cestu ke smíření, kterou se oběma stranám v posledních letech podařilo ujít. „Nechceme tuto cestu opustit a apelujeme na ostatní, aby tuto cestu neopouštěli,“ zdůraznil.

Je možné, že tím apeloval i na některé německé politiky. Jeden z nich - státní tajemník německého ministerstva vnitra Stephan Mayer (CSU) - totiž v sobotu na sjezdu sudetských Němců prohlásil, že takzvané Benešovy dekrety nepatří do dnešní Evropy. Po několika letech, kdy se o Benešových dekretech na sudetoněmeckých sjezdech vůbec nehovořilo, tak na téma znovu přišlo, což podle informací ČTK vedlo k silné diplomatické aktivitě na české straně.

O dekretech už ani slovo

Žádný z dalších řečníků ale nakonec dekrety, na jejichž základě byli čeští Němci v Československu po druhé světové válce zbaveni občanství i majetku, nezmínil. Nový bavorský premiér Söder v neděli v souvislosti s vyjádřením Mayera, které Mayer podle informací ČTK dopředu s nikým nekonzultoval, hovořil o tom, že způsobilo „určité podráždění“. Mayer je podle něj ale ještě mladý muž. „Hodně sázím na vnitřní diskusi v Česku, ta je důležitá,“ uvedl k dekretům zase Posselt.

Ve svém projevu, který byl často přerušován potleskem, jinak Söder ocenil svého předchůdce ve funkci Horsta Seehofera (CSU), kterému se podle něj podařilo otevřít bránu k nové kvalitě vztahů a porozumění s Čechy. „Je to náš úkol tuto bránu držet otevřenou,“ prohlásil jedenapadesátiletý politik. „Kontakt mezi Bavorskem a Českem a Německem a Českem je dobrý, ale může být ještě lepší,“ vyjádřil také své přesvědčení Söder, který věří, že v Praze brzy vznikne nová vláda.

Posselt v neděli  ve svém projevu také jasně odmítl nacionalismus. „Kolektivní forma egoismu je nacionalismus a nacionalismus je jedna z největších blbostí, které lidstvo vymyslelo,“ prohlásil.

I když letos po dvou letech na sudetoněmeckém sjezdu nejsou zástupci české vlády, ocenil Posselt přítomnost jiných českých politiků a také českého velvyslance v Německu Tomáše Podivínského.

Vztahy Čechů a sudetských Němců se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že Sudetoněmecké krajanské sdružení ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům po druhé světové válce zkonfiskován. Z české strany byl důležitý mimo jiné mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), který v roce 2013 vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při odsunu po druhé světové válce.

Z Československa byly po druhé světové válce vysídleny na tři miliony Němců. Česko-německá deklarace z roku 1997 v této souvislosti hovoří o vyhánění a nuceném vysídlení. Podle česko-německé komise historiků při něm přišlo o život 15 000 až 30 000 Němců. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo 320 000 až 350 000 obyvatel někdejšího Československa. Většinou to byli židé, které chtěl nacistický režim vyhladit.