„Celá se třesu.“ Děti dostaly poklad rodičů ukrytý 73 let pod podlahou

Autor: ČTK, ivm - 
11. 5. 2018
17:20

Po třiasedmdesáti letech spatřili sourozenci Hegenbarthovi věci, které na konci války ukryli pod podlahu domu v Roztokách na Ústecku jejich rodiče. Při pohledu na kufry plné oblečení, bot a fotografií neskrývali dojetí. Do rodného domu se také v pátek podívali poprvé od doby, kdy v roce 1945 museli tehdejší Československo opustit.


Na nález přišli při opravě podlahy současní majitelé domu. „Zvětšovali jsme místnost v patře a bourali příčku. Přítel je takový hledač pokladů, takže říkal, že se podívá pod prkna podlahy, když už je všechno tak rozbourané. Překvapivě objevil něco jako poklop, no a když ho zvedl, opravdu ten poklad našel,“ popsala loni v říjnu okolnosti nálezu Natálie Žáčková.

Historici ústeckého muzea převzali pečlivě zabalené oblečení, boty, fotografie, mýdla. Po rozšíření zprávy o nálezu i do Německa se ozvali muzejníkům potomci rodiny, kteří žijí kousek od Berlína. „Viděl jsem fotku tatínka náhodou na internetu,“ řekl Friedrich Hegenbarth, který jako čtyřletý opouštěl s rodinou dům v Roztokách.Rodiče se zmiňovali o nějakých věcech schovaných v domě v Čechách, ale nevěnovali jsme tomu velkou pozornost,“ uvedl.

Jeho sestře Anneliese bylo v roce 1945 deset let. „Opravdu mě to velmi dojalo, vzpomínám si na tu blůzu, šaty, fotografie i bedny,“ řekla při pohledu na věci, které si dnes prohlédla v ústeckém muzeu. „Pamatuji si, jak to (rodiče) dávali do krabic. Otec říkal, že to schovává na špatné časy,“ popsala žena, které prý předešlou noc nedočkavostí ani nespala. „Celá se ještě třesu, vyvolalo to ve mně opravdu silné emoce,“ poznamenala.

Z historického pohledu má nález významnou hodnotu právě v příběhu rodiny, která musela opustit domov po skončení druhé světové války. Ještě předtím žila v domě půl roku s českou rodinou. Do sbírek muzea v Ústí se díky nálezu dostaly nejen boty, výbava nevěsty a další věci denní spotřeby, ale také nenošená uniforma Hitlerjungend. Sourozenci Hegenbarthovi si přáli odvézt s sebou na památku kopie fotografií a mohou si vybrat něco z věcí, které muzeum nevyužije.

Video Slavnosti svobody 2018 v Plzni: městem projel Convoy of Liberty. - Romana Vébrová
1080p 720p 360p


Doporučujeme
hahapch ( 12. května 2018 13:54 )

Pitomci, v těch letech byly malé děti nikomu neublížily, nezabily, po tolika letech viděly své věci a jejich rodičů, je to památka na jejich dětství a rodiče, každého by přemohly srdečné emoce tak si z nich neutahujte a i když to byly jejich věci nechaly je muzeu a vzaly si jen kopie fotek, pro muzeum to má velkou cenu, za tolik roků a vše je jako nové zachovalé, byli to Němci a jsou, ale v té době malé děti

alenakavrisidivu ( 12. května 2018 09:51 )

celá se třesu...no němčouři se za chvíli budou třást ještě víc...

vladimir1950 ( 12. května 2018 08:18 )

Zase jeden plačtivý příběh, ve kterém se zaměňuje příčina za následek. Hlavně že se kvůli politické "korektnosti" moc nemluvilo ve veřejnoprávních médiích o 15.březnu,kdy nás v r.1939 okupovali Germáni.. O této historii se nemluví a pak to dopadá tak, že středoškolák v Brně si myslí, že nás osvobodili Američané. A v Plzni se staví sloupy, oslavující osvobození Americkou armádou, což je sice fakt, ale jsou neporovnatelné ztráty na životech vojáků. Amerických padlo v Česku pár set, sovětských jen "pár desítek tisíc"..Zas raná politika překrucování faktů!

Antonin Blaha ( 11. května 2018 19:30 )

 Cela se tresu,to byly doby kdy jsme mohli Cechy rezat hlava nehlava !😂

baronessa ( 11. května 2018 18:27 )

Tak ta uniforma Hitlerjugend by mi rozhodně vehnala slzy do očí! Kdepak jsou ty časy, kdy tu pochodovali hodní hoši v hnědých šatičkách

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa