Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Johnson nadále odmítá „irskou pojistku“ a míří do Bruselu. Na brexitu v říjnu trvá

Autor: ČTK, for - 
10. září 2019
22:25

Britský premiér Boris Johnson nechce brexitovou dohodu s verzí takzvané irské pojistky, která by se týkala pouze Severního Irska. Po večerní schůzce s ministerským předsedou to uvedla Arlene Fosterová, předsedkyně severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která v britském parlamentu spolupracuje s vládou konzervativců. Pojistku pouze pro Severní Irsko původně v brexitovém vyjednávání navrhovala Evropská komise a britská média nyní spekulují o návratu obou stran k této variantě v zájmu dojednání podmínek odchodu Británie z Evropské unie.

Jako irská pojistka je běžně označována ta část stávajícího návrhu „rozvodové“ dohody, která má zajistit, aby v důsledku brexitu nemusely být obnoveny kontroly na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Aktuální podoba opatření by Británii v případě uplatnění udržela v bezcelní zóně EU, zatímco na Severní Irsko by se navíc vztahovala některá pravidla jednotného unijního trhu.

Brexitovou dohodu s tímto nouzovým mechanismem třikrát odmítl britský parlament a Johnson nyní požaduje alternativní řešení problému kolem severoirské hranice. Británie podle zbytku EU konkrétní návrhy nepředložila, média ale hovoří o možnosti návratu k původnímu návrhu Bruselu. Ten minulá britská vláda odmítla kvůli potenciálním dopadům na celistvost Spojeného království.

„Je nedemokratická a protiústavní a umístila by celní hranici mezi Severní Irsko a zbytek Spojeného království. To by bylo nepřijatelné,“ komentovala zmiňovanou variantu šéfka DUP Fosterová. „Předseda vlády během úterního setkání potvrdil, že pojistku jen pro Severní Irsko odmítá a že je odhodlán zajistit dohodu, která je přínosná pro celé Spojené království,“ pokračuje její prohlášení.

Například irský eurokomisař Phil Hogan ale v rozhovoru s listem The Irish Times uvedl, že brexitové rozhovory se nyní stáčejí zpět k původní variantě pojistky. Náznaky takového posunu registrují i deníky The Guardian či Financial Times (FT). Podle moderátora televize ITV Roberta Pestona dala EU jasně najevo, že tato cesta by pro ni byla přijatelná.

Britský premiér Boris Johnson a irský premiér Leo Varadka Britský premiér Boris Johnson a irský premiér Leo Varadka | ČTK

„Dohodu dostaneme, budeme velmi tvrdě pracovat na tom, abychom ji dostali,“ řekl v úterý médiím britský premiér. Stále trvá na tom, že jeho země 31. října EU opustí, ačkoli v pondělí v Británii vstoupil v platnost zákon navržený s cílem zabránit v aktuálním termínu odchodu z Unie bez dohody.

Podle deníku The Times plánuje Johnson v nejbližších týdnech o dalším postupu jednat s unijními lídry včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové. Už příští týden by prý mohl zamířit do Bruselu za předsedou EK Jeanem-Claudem Junckerem.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud