Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Záhadná nemoc „kosí“ psy v Norsku. Majitelé se bojí venčit

Autor: ČTK - 
9. září 2019
11:48

Desítky psů v Norsku onemocněly v uplynulých týdnech neznámou chorobou a nejméně 23 z nich za krátkou dobu uhynulo. Informovala o tom agentura AFP, podle níž veterináři zatím nevědí, zda psy postihl nakažlivý virus, bakterie nebo hynou například v důsledku otravy. Většina případů se vyskytla v oblasti metropole Oslo.

V posledních týdnech se stejné příznaky - tedy průjem či zvracení s příměsí krve a celková slabost - objevily zhruba u 200 psů, z nichž asi 25 uhynulo,“ uvedl podle AFP Norský veterinární ústav.

„Nemusí to nutně znamenat, že se jedná o stejnou nemoc, protože k těmto symptomům může vést řada různých chorob,“ řekl AFP mluvčí veterinárního ústavu Asle Haukaas.

Podle veterinářů je znepokojující, že nemoc postihla množství do té doby zdravých a silných psů. První případy byly hlášeny z metropole Oslo, později ale přišly obdobné zprávy z nejméně dalších 13 norských měst. Jeden pes byl přijat do veterinární nemocnice v sousedním Švédsku poté, co se zúčastnil výstavy v norském městě Trondheim, píše švédský tisk.

Norský veterinární úřad již podle zpravodajského serveru BBC News vyloučil běžné příčiny jako salmonela, jed na krysy nebo kampylobakterióza. Pitva u deseti uhynulých psů odhalila vážnou infekci zažívacího traktu, přičemž pět z nich mělo v těle abnormálně velké množství dvou bakterií Clostridium perfringens a Providencia alcalifaciens.

Majitelé psů jsou nervózní a někteří již v obavách z nákazy přestali venčit psy na veřejných prostranstvích. Veterinární ústav vyzval majitele, aby drželi psy na vodítku a zabránili tak kontaktu mezi zvířaty. Zrušeno bylo také několik kynologických výstav a akcí v zemi.

Jan Brandis ( 9. září 2019 15:37 )

Nebreč a vem si léky.

ctown ( 9. září 2019 14:51 )

Já bych vám doporučil, abyste ani vy, nevycházela ven a zůstala izolovaná, neboť jsem přesvědčen o tom, že jednoznačně obtěžujete rovněž své okolí. Hlavně svými
hloupými kecy.

vendulala ( 9. září 2019 14:32 )

Radši s čokly nevycházejte ani tady,hlavně je za žádnou cenu nepouštějte z vodítka.
Zabijete dvě mouchy jednou ranou,psi neonemocní a hlavně nebudou obtěžovat okolí.

kralovna-vsech-mori ( 9. září 2019 14:17 )

Řekni si v tom ústavu kde se léčíš aby ti vypnuli Caps Lock.Nebo to máš v té tvé pomotané hlavičce nastavené tak, že čím větší písmena tí věší jsi kretén?

hejhej ( 9. září 2019 13:59 )

V Norsku je dost nelegálních - muslimů, kteří nemají rádi psy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud