První smrt kvůli elektronické cigaretě: Guvernérka vydala přísný zákaz

Autor: for, ČTK - 
4. září 2019
21:32

Guvernérka amerického státu Michigan Gretchen Whitmerová ve středu zakázala prodej elektronických cigaret s příchutí. Firmy podle ní používají příchutě cukrovinek a klamavou reklamu, čímž připoutávají děti k nikotinu. Michigan se tak stává první z amerických států, který tyto produkty zakazuje. V USA v srpnu zaznamenali první úmrtí člověka na nemoc dýchacích cest způsobenou kouřením elektronických cigaret.

Whitmerová nařídila michiganskému ministerstvu zdravotnictví vydat pokyny k zákazu prodeje a klamavé reklamy těchto výrobků s příchutí. Prodejci se budou muset novému nařízení podrobit do 30 dní, podle agentury AP je ale téměř jisté, že se obrátí na soud.

K tomuto opatření se už loni v listopadu chystal New York, požadavky ale stáhl, aby nechal více času na právní posouzení. Federální vláda i jednotlivé státy zakazují prodej e-cigaret dospívajícím, avšak statistiky dosvědčily, že k používání elektronické cigarety se přiznala pětina středoškolských studentů. Vládní odborníci na zdravotnictví tento trend označili za epidemii.

„Firmy prodávající inhalační výrobky používají příchuti sladkostí, aby připoutaly děti k nikotinu, a zveřejňují klamavá tvrzení o bezpečnosti těchto výrobků. To dneškem končí,“ napsala Whitmerová ve svém prohlášení.

Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oznámilo, že do minulého týdne bylo z 25 států hlášeno 215 možných případů závažného plicního onemocnění mezi uživateli e-cigaret. V Michiganu řeší šest takových případů, v srpnu bylo úmrtí hlášeno ze státu Illinois.

Rozhodnutí Whitmerové ocenily zdravotnické kruhy, kritizují ho ale zastánci e-cigaret, podle nichž jsou tyto výrobky bezpečnou náhradou za pravé cigarety. Podle nich se vrátí desítky tisíc lidí k nikotinu a vznikne masivní černý trh

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud