Čtvrtek 22. říjen 2020
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Oblačno 15°C

Vodkou proti radioaktivitě? V Černobylu byla na příděl, dnes mizí z regálů

Autor: blv - 
8. září 2019
15:41

Vodka jako zázračná obrana před radiací? Spousta obyvatel bývalého Sovětského svazu tomu věří. Někteří se opíjejí preventivně, i když žádné záření není. „Muž pije a chce, abych pila s ním a nalévala i dětem, já ale pochybuji, že to pomůže,“ stěžuje si zoufalá žena. Vodku dostávali i likvidátoři v Černobylu. Blesk Zprávy zjišťovaly, jaké jsou skutečné účinky alkoholu při jaderných katastrofách. 

Po  výbuchu rakety v Archangelské oblasti zmizel z lékáren jód a z obchodů vodka. Mnoho Rusů totiž věří tomu, že tvrdý alkohol chrání před radiací. A tento názor se rozšířil i do dalších zemí.

„Říká se, že alkohol odvádí z těla radiaci. Muž proto pije a chce, abych pila s ním a nalévala i dětem. Já ale pochybuji, že to pomůže. Můžete mi poradit?,“ zeptala se anonymní čtenářka lékaře na ruských stránkách Argumety i fakty (AIF). Dotaz byl míněn zcela vážně.

Ve skutečnosti pravda může být úplně opačná. „Když pijete alkohol, tak se vám zlepší prokrvení. A čím máte vyšší prokrvení, tím vzniká víc kyslíkových radikálů, takže by to stav mělo spíš účinek záření zhoršovat. I když by to třeba alkoholici rádi slyšeli, tak žádné seriózní studie o prospěšnosti alkoholu v takových případech neexistují,“ řekla Blesk Zprávám vedoucí katedry radiobiologie Zuzana Šinkorová. 

A na tom se shodují i ruští odborníci - alkohol žádný protiradiační účinek prostě nemá. Přesto po každé zprávě o radiaci vodka z regálů mizí.

Něco na té vodce může být ...

Přesto vodka a další alkohol v něčem trochu může pomoct. Nezabrání sice ozáření, ale ochrání organismus před stresem. „Jakýkoliv stresový faktor (bolest, velké množtví problémů, působení elektromagnetického pole nebo radiace) lidem škodí méně, než kdyby jasně vnímali,“ řekl pro AIF ruský lékař Andrej Bušmanov. „Také tam může hrát roli stres. Stresová reakce organismu zhorší průběh degradace radikálů,“ potvrzuje jeho slova Šinkorová. 

Pokud tedy dojde k jaderné katastrofě a obětem to je ukradené, mají větší šanci, že budou žít déle. Stejný účinek by ale měla třeba sedativa. 

Ruští odborníci také upozorňují, že po alkoholu se tělo rychleji zbavuje radionuklidů, které se do těla dostaly s potravou, s pitím nebo dýcháním. Princip je prostý - po alkoholu se organismus víc potí, takže vylučuje i víc škodlivých látek. Ovšem opět je zřejmé, že k pocení není zrovna nutný alkohol, ale jsou i jiné možnosti. 

Alkohol pili i v Černobylu

Neoficiálně se alkohol používal jako ochrana před účinky záření i po havárii černobylské elektrárny. Pil se čistý líh, vodka a červené víno. Možná právě tehdy vznikl mýtus o protiradiačních účincích alkoholu. Tedy pokud to je opravdu jenom mýtus.

„Několik hodin před trágédií se pár hasičů, kteří měli volno, bavili na svatbě dcery jednoho z nich. Hasiči jsou drsní chlapi a pít se nebojí. Podle všecho nevypili jenom jednu nebo dvě skleničky. Ale když byl vyhlášen poplach, spolu s ostatními kolegy vyšplhali na střechu elektrárny a bojovali s ohněm. Ti, u kterých byl v krvi alkohol, onemocněli, ale zůstali naživu. Jejich kolegové zemřeli,“ uvedla pro agenturu Interfax ředitelka Institutu biologické medicíny Ljudmila Kovtjuch.

Řada likvidátorů havárie kritizovala seriál HBO za to, že je ukazuje jako alkoholiky. Jiní ale otevřeně hovoří o tom, že alkohol se v Černobylu pil. Jak to v praxi fungovalo, popsal pro portál proza.ru Viktor Abramov: „Alkohol v zóně byl a nebylo ho málo. Přiváželi ho sem, aby bylo možné splnit některé cíle.“

Podle pamětníka se jako standardní dávka nalévalo 1,5 dcl na osobu. Ovšem vydával se jen v určitých případech. „Každý vedoucí, který měl právo objednat alkohol, měl důvěryhodného podřízeného, který se staral o zásoby. Mezi další podřízené je rozděloval podle toho, jaké před nimi byly úkoly,“ vzpomíná Abramov.

Další svědci tragédie pak hovoří o tom, že někteří z likvidátorů si vybudovali na alkoholu závislost. Otázkou ale zůstává, jestli to bylo následkem pití už při pobytu v zóně, nebo se později nedokázali srovnat s tím, co prožili. 

 

Další videa
Články odjinud