Z prezidentského paláce do sněmovny? Úřady daly zelenou Kiskově straně, volby jsou za půl roku

Autor: ČTK - 
2. září 2019
13:26

Slovenské ministerstvo vnitra v pondělí zaregistrovalo novou politickou stranu Za lidi, jejíž založení dříve v tomto roce ohlásil bývalý slovenský prezident Andrej Kiska. Strana o tom dnes informovala média, její registrace vyplývá i z elektronického seznamu politických stran. Půl roku před plánovanými parlamentními volbami se preference Kiskovy strany pohybují těsně nad hranicí pěti procent, jejíž zdolání je podmínkou pro získání křesel ve sněmovně.

„Chobotnice, která zde vládne, musí skončit. Lidé už mají plné zuby rozkrádání státu, korupce, nefungujícího zdravotnictví nebo nekvalitního školství. Řešení těchto problémů máme v programu, který zanedlouho představíme,“ uvedl Kiska, kterému pětiletý mandát v úřadu hlavy státu skončil v polovině června a který se během prezidentské funkce opakovaně dostával do sporu se šéfem nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robertem Ficem.

Pro vznik politické strany je na Slovensku potřebná podpora nejméně 10.000 obyvatel, strana Za lidi získala podpisy 16.000 občanů. Ustavující sněm plánuje na konec září.

Kiska do chystaného týmu získal kromě jiných známé představitele samosprávy, dále spoluorganizátora loňských mohutných protivládních protestů Juraje Šeligu či jednu z hlavních tváří poslaneckého klubu opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Veroniku Remišovou.

V srpnovém průzkumu veřejného mínění agentury Focus popularita strany Za lidi dosáhla 5,5 procenta. Stávající tříčlenná koalice by podle sondáže už většinu ve sněmovně nezískala.

Video  Kiska: Mnoho zemí nám závidí, že jsme si zvolili prezidentku  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 2. září 2019 13:41 )

SLOVACI NAM SEM ODRIFLOVALI ESTEBACKOU MAFII

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud