Z dětí dělali otroky? Zatkli skupinu, která je vozila na venkov na „brutální“ převýchovu

Autor: ČTK - 
29. srpna 2019
21:27

Rumunské úřady dnes kvůli podezření z týrání zatkly pět lidí spojených s projektem převýchovy německých problémových dětí a mladistvých na rumunském venkově. Dnes o tom informovala agentura AP, podle níž se životní podmínky účastníků programu podobaly otroctví.

Úřady dříve tento týden uvedly, že vyšetřují osm osob pro podezření z pašování a týrání německých nezletilých, kteří byli údajně „drženi v otroctví“ v rámci sociálního programu Projekt Maramureš. Ten probíhal v zapadlé venkovské oblasti severního Rumunska a byl určen problémovým dětem a mládeži ve věku 12 až 18 let.

Program fungoval tak, že mladiství byli svěřováni místním rumunským obyvatelům pro nejrůznější činnosti. Rumunská policie pro potírání organizovaného zločinu dnes uvedla, že mezi zatčenými je nejméně jeden německý občan. Spolu s dalšími čelí obvinění z vytvoření zločinecké skupiny, pašování nezletilých, únosu a dalších trestných činů.

Podle rumunských médií byl hlavou skupiny 61letý Němec. Německý server Spiegel Online uvedl, že projekt měl za cíl s pomocí psychologů napravit sociálně výstřední, z výchovného hlediska nezvladatelné nebo delikventní děti a mládež. Podle rumunského státního zástupce frekventanti programu nesměli například chodit do školy nebo užívat předepsané léky.

Neměli kontakt s okolním světem a stali se obětí „tvrdých a brutálních metod takzvané převýchovy“. Kontroverzní projekt, na nějž se již v minulosti objevovaly stížnosti a o němž informovala německá média, byl dotován německým státem. Německé úřady nicméně podle agentury AFP sdělily, že „za posledních 20 letech nikdy o žádných problémech neslyšely“.

Podle rumunského žalobce bylo důvodem k vyšetřování projektu mimo jiné podezření ze zpronevěry dotací. Během domovních prohlídek bylo u jednoho ze zatčených nalezeno téměř 140 000 eur (3,6 milionu korun), jejichž původ majitel nebyl schopen vysvětlit.

Úřady nesdělily, kolik dětí a mladistvých týrání postihlo. Na propagačních materiálech o projektu se nicméně uvádí, že program od jeho zahájení absolvovalo 61 osob. V současnosti jich je v Rumunsku 20.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Administrator ( 3. září 2019 17:02 )

Dobře jim tak. Parchantům nevychovanejm.

agfor ( 30. srpna 2019 16:18 )

V Hrobech u Teplic bylp podobné zařízení pro recidivisty z Německa.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud