Čtvrtek 26. listopad 2020
Svátek slaví Artur, zítra Xenie
Oblačno 3°C

„Ledovcová miminka“ mají zachránit svět před potopou. Vytvářela by je ponorka

Autor: tva - 
22. srpna 2019
19:07

Ambiciózní projekt, který má Zemi zachránit před stoupající hladinou světového oceánu, byl tento měsíc představen na konferenci Asociace thajských architektů. Indonéský stavitel Faris Rajak Kotahatuhaha se nechal inspirovat řešením, jakým se v některých oblastech obnovují deštné pralesy. Vědci jsou ale vůči projektu skeptičtí.

Jak informuje server Daily Mail, plán je založen na ponorce, která by během svého putování oceánem sbírala mořskou vodu. Po naplnění své kapacity by se ponorka vyplavila nad hladinu, kde by odfiltrovala v množství tekutiny obsaženou sůl. Díky tomuto postupu by bylo možné zmrazit vodu mnohem efektivnějším způsobem.

Výsledkem by poté byl osmiúhelníkový malý ledovec o délce 25 a tloušťce 5 metrů. V představách architektů poté figuruje scénář, kdy by se „ledovcová miminka“ spojila tak, aby vytvořila skutečný ledovec o standardních rozměrech. Takové řešení by zabránilo stoupání hladiny světového oceánu.

Nezodpovězené otázky

Jakkoli pokládají invenci a snahu architektů za ušlechtilou, kritici z řad vědců ale projektu vytýkají nezodpovězení klíčových otázek, jaké jsou s ponorkovým řešením spjaty.

Mark Serreze, vedoucí centra pro výzkum sněhu a ledovců při univerzitě v Coloradu například položil ve svém textu hned několik zásadních řečnických dotazů. „Kolik takových ponorek bude muset být postaveno, aby byl výsledek zaznamenatelný? Deset tisíc? Kdo je vyrobí a čím budou poháněny? A kolik energie budou potřebovat k pohonu?“

Pokud by ovšem projekt postoupil do fáze, kdy se o něm již nebude mluvit jen jako o snu na papíře, vzájemného konsenzu by architekti s vědci nakonec přeci jen dosáhnout mohli.

agfor ( 23. srpna 2019 00:40 )

Když vědec prohlásí, že něco nejde, pak musí přijít amatér, aby to udělal - viz popsaný Karlův most.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud