„Pokusíme se co nejvíce přiblížit k ostrovu Jamese Rosse tak, aby na něj výprava mohla přes kry přeletět vrtulníkem,“ řekl vedoucí expedice Daniel Nývlt. Vědci se zaměří na mikrobiologii a výzkum ledovců a zkamenělin.

Tajemnou chatu si polárníci pronajali na 99 let

Druhá výprava o šesti lidech vyrazí 28. ledna na Nelsonův ostrov v Jižních Shetlandách. Zjistí, zda je možné opravit a využívat základnu Eco Nelson, kterou před 31 lety zřídil cestovatel Jaroslav Pavlíček.

Během jednoho měsíce polárníci prozkoumají stav ostrova, skromnou chatu uklidí a připraví obytné budovy na případné pozdější opravy. „Masarykova univerzita si základnu pronajala na 99 let. V budoucnu by měla stanice drobně přejmenovaná Czeco Nelson sloužit pro výzkum přímořské části Antarktidy a také jako technicko-logistické zázemí pro stanici J. G. Mendela,“ řekl vedoucí expedice Pavel Kapler.

Vědci z Brna míří do ráje tučňáků

Nelsonův ostrov je podle něj vhodný pro biologický výzkum, protože na něm a na okolních ostrovech žije mnoho druhů mořských ptáků i tučňáků a nachází se tam rozsáhlé porosty mechů a lišejníků.

„Zdejší základna nám tak umožní rozšířit výzkumné možnosti i pro další obory a vědce, a to nejen z České republiky, ale i z dalších zemí,“ tvrdí zkušený polárník Kapler.

VIDEO: Ledovec u pobřeží kanadského Newfoundlandu.

Video
délka: 00:47.60
Video se připravuje ...

Ledovec u pobřeží kanadského Newfoundlandu facebook.com / Newfoundland Iceberg Reports