Kardinál ho nutil k orálnímu sexu. U soudu vypovídala oběť třetího muže Vatikánu

Autor: ČTK, tsv - 
21. 8. 2019
08:33

Australský soud dnes zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v březnu prvoinstanční soud udělil trest šesti let vězení za zneužití dvou chlapců z chrámového sboru. Informovala o tom agentura Reuters. Osmasedmdesátiletý Pell, který byl donedávna jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, je nejvýše postaveným katolickým duchovním odsouzeným za sexuální zneužívání. Pell se vrací do vězení. Očekává se, že se odvolá.

Pell byl uznán vinným z toho, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 13 let. Jeden z nich zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem, a proti Pellovi tak během procesu vypovídal pouze druhý z nich.

Nyní 35letý muž soudu popsal, že Pell se v roce 1996 po nedělní mši před ním a před druhým hochem v sakristii melbournské katedrály obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu.

„Kardinál Pell je samozřejmě dnešním rozhodnutím zklamaný,“ uvedla v prohlášení jeho mluvčí Katrina Leeová a dodala, že Pell trvá na své nevině. Jeho právní tým nyní posuzuje rozhodnutí soudu a zvažuje, zda podá dovolání k australskému nejvyššímu soudu. Na jeho podání má Pell 28 dní.

Žádný lhář či fantasta, tvrdí předsedkyně soudu

Kardinálovi právníci v odvolání tvrdili, že rozhodnutí prvoinstančního soudu se příliš opíralo o „nepodložené důkazy", tedy pouze o výpověď jedné z obětí. K variantě odvolání zamítnout se nyní přiklonili dva ze tří soudců. Ti o předchozím rozsudku „nepojali žádných pochyb“.

„Se soudcem Maxwellem jsme přijali tvrzení žaloby, že stěžovatel byl přesvědčivý svědek, v žádném případě to nebyl lhář nebo fantasta, jeho svědectví bylo pravdivé,“ uvedla předsedkyně soudu Anne Fergusonová.

Muž, který dříve patřil k nejbližším spolupracovníkům papeže, si rozhodnutí soudu vyslechl s chladnou tváří. K soudu se dostavil v černém a s kolárkem. Jakmile se zpráva dostala mezi lidi shromážděné před soudem, vypukli v radostný jásot. „Pellovi to více sluší v zelené než v černé,“ řekl jeden z aktivistů. Odkazoval přitom na barvu vězeňského oblečení.

Oběť zneužití: Má cesta nebyla jednoduchá

„(Jsem) vděčný za právní systém, ve který mohou všichni věřit,“ uvedla oběť Pellova zneužívání, jejíž jméno nemůže být uváděno. „Má cesta nebyla jednoduchá,“ vzkázal muž prostřednictvím svého právního zástupce. „Byla o to těžší, že se týkala vysoce postavené osobnosti,“ dodal.

„Soucítím s oběťmi sexuálního zneužívání dětí. Nejen dnes, ale každý den,“ uvedl australský premiér Scott Morrison. Pell bude podle něj patrně zbaven Řádu Austrálie, který patří k nejvyšším vyznamenáním v zemi.

Vatikán už dříve uvedl, že verdikt nad Pellem nebude komentovat, dokud neskončí odvolací proces. Kongregace pro nauku víry, vatikánská instituce dohlížející na dodržování katolické víry a mravů, už nicméně zahájila vyšetřování, které může vést k propuštění Pella z řad duchovenstva.

Jen za letošní rok je to již několikátý případ, kdy soudy (ale i Vatikán) řeší aféry vysoce postavených představitelů katolické církve.

Nástroje satana

16. února 2019 papež František propustil ze stavu duchovních bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka, obviněného ze sexuálního zneužití přinejmenším jednoho dospívajícího chlapce před více než 50 lety. Hned 21. února 2019 byl ve Vatikánu zahájen čtyřdenní historický summit katolické církve o ochraně mladistvých a nezletilých v církvi. Papež František označil duchovní zneužívající děti za nástroje satana. Katolická církev bude podle něj tomuto jevu „s nejvyšší vážností“ čelit a děti ochrání. Slíbil také, že církev nebude sexuální skandály zamlčovat a vyvine veškeré úsilí, aby byli pachatelé postaveni před soud.

7. března 2019 soud v Lyonu shledal francouzského kardinála a místního arcibiskupa Philippa Barbarina vinným z toho, že zatajoval sexuální zneužívání nezletilého jiným duchovním. Uložil mu podmíněný trest v délce šesti měsíců. Barbarina, který se odvolal, obžaloba vinila, že úřadům před několika lety záměrně nenahlásil informace o zneužívání mladých skautů knězem Bernardem Preynatem v 80. a 90. letech minulého století. Papež František poté nepřijal jeho rezignaci, své rozhodnutí hájil presumpcí neviny. Preynat byl počátkem července zbaven kněžských povinností a převeden do laického stavu.

23. března 2019 František přijal rezignaci kardinála, santiagského arcibiskupa a nejvyššího představitele katolické církve v Chile Ricarda Ezzatiho, který se údajně snažil krýt skandál se sexuálním zneužíváním

1. června 2019 nabyla účinnosti nová pravidla Vatikánu, která mají zabránit zneužívání nezletilých a zranitelných nebo zamezit zamlčování takových případů. Nová právní úprava například prodlužuje promlčecí lhůtu ze čtyř na 20 let a pod pokutou ukládá povinnost hlásit podezření na zneužívání.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

ostuda ( 21. srpna 2019 10:24 )

no a k čemu jinému by tam ty ministranti jinak byli

liskabystrouska ( 21. srpna 2019 09:06 )

mladici brali herak a ted si vzpomene ten zivy ze ho zneuzil???

jebuto ( 21. srpna 2019 08:55 )

Co máte proti orálnímu sexu?

Zobrazit celou diskusi
Další videa