U českých hranic řádí africký mor. Prasata střílejte na potkání, vyzývají úřady

Autor: ČTK, tsv - 
16. srpna 2019
13:16

Státní veterinární správa na Slovensku nařídila myslivcům, aby se pustili do intenzivního lovu divočáků. Tento týden se totiž potvrdil africký mor prasat u divočáka uloveného na východě země u hranic s Maďarskem. Informují o tom slovenská média. Myslivci mohou používat i jinak zakázané způsoby lovu.

Úřady povolují, aby si myslivci pomohli třeba umělým osvětlením nebo zařízeními na osvětlování terče, lovit mohou také po dohodě s majiteli na zemědělských pozemcích, kde se pracuje. Smějí střílet divočáky i tehdy, když nemají schválený plán chovu a lovu spárkaté zvěře nebo nemají k jejími lovu povolení, uvedl zpravodajský web televize Markíza.

Na Slovensku v poslední době zaznamenali několik případů nákazy africkým morem u domácích vepřů. Poprvé to bylo na konci července v obci Strážne rovněž na jihovýchodě země. Po zjištění výskytu je nutné všechna prasata v dané obci utratit.

 

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus této nemoci nebezpečný. V České republice se africký mor prasat poprvé objevil v roce 2017. Letos v březnu Evropská komise informovala, že nemoc se v Česku podařilo vymýtit.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud