Vepřové maso zdraží, varují experti. V Číně umírají miliony prasat na africký mor

Autor: Mii - 
29. dubna 2019
19:15

Zatímco Česko se raduje, že se mu africký mor prasat podařilo úplně vymýtit, v Asii je situace zcela odlišná. Nákaza v Číně a okolních zemích se nezastavitelně šíří a již způsobila smrt nebo nucenou porážku milionů prasat. Analytici se shodují, že s epidemií podobného rozsahu se ještě nesetkali. Její důsledky pocítí celý svět, již nyní ceny vepřového masa rostou a budou růst i nadále. Čína je největším globálním producentem vepřového, píše web listu Independent.

Na závažnost situace upozorňuje mimo jiné ekonom se zaměřením na komodity Arlan Suderman. Podle něj je problém vážný především proto, že Čína přesná čísla o nakažených prasatech tají, z milionů mrtvých zvířat tak mohou být desítky až stovky milionů. Tvrdí, že už nyní je jasné, že celý čínský chovatelský průmysl bude muset projít rekonstrukcí, protože země dost možná přijde o většinu svých prasat.

„Nikdy jsem se nesetkal s ničím, jako je africký mor prasat. Bude to velké a zasáhne to celý svět,“ komentoval Suderman. Přímo v Číně má 10členný tým lidí, který vývoj pečlivě sleduje a zatím přichází jen se samými špatnými zprávami.

Africký mor prasat se v zemi poprvé objevil minulý rok v srpnu. Ve stejnou dobu ohlásily nákazu okolní země jako Mongolsko, Vietnam nebo Kambodža. Čína je největším producentem vepřového na světě, žije tu polovina veškerých prasat. Postupné ztráty v chovech se proto rychle projevily v globálních cenách vepřového, na finančních trzích i v čínské ekonomice.

Prasata jako politicky citlivé téma

Nejnovější zprávy říkají, že v Číně zemřelo letos tolik prasat, jako kolik jich vyprodukuje Evropská unie za celý rok. EU je přitom druhým největším producentem vepřového na světě. Podle Sudermana to znamená, že ceny masa čeká další růst a bude to pokračovat, dokud Čína efektivně nezasáhne.

Stejný názor má Americké ministerstvo zemědělství (UDSA). I podle něj Čína reálná čísla o nakažených prasatech tají, byť od vlády zní, že „situace je pod kontrolou“. „Neoficiální zprávy z Číny hovoří o mnohem větších ztrátách,“ uvedlo ministerstvo ve svém dubnovém prohlášení. Tři čínští farmáři, kteří nechtěli prozradit své jméno, potvrdili, že jde o politicky velice citlivé téma a mnoho lidí má o problematice zakázáno mluvit.

Čína oficiálně potvrdila pouze meziroční pokles v chovu o 19 procent a pokles ve výnosnosti prasat o 21 procent. Reálný pokles se ale pravděpodobně pohybuje kolem 40 procent, což by znamenalo 300 milionů prasat.

Česko jako jediné nad nemocí zvítězilo

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které napadá prasata domácí a prasata divoká. Člověk se virem nakazit nemůže, pro prasata je ale choroba smrtelně nebezpečná. Neexistuje na ni lék, jediným řešením je zamezit styku s nakaženým tvorem. Obvykle se nemoc projevuje krvácením, horečkou, apatií a depresí.

Onemocnění se v roce 2017 objevilo i v Česku, napadalo především divoká prasata ve Zlínském kraji. Díky rychlému jednání veterinární správy a mobilizaci myslivců se podařilo nakažená zvířata udržet ve vyznačeném regionu a postupně je vystřílet.

Ochranná opatření se udržovala až do začátku letošního roku, v lednu byla odstraněna. V březnu pak Evropská komise společně s českými veterináři informovala, že Česko je jedinou zemí na světě, které se podařilo nemoc vymýtit. Africký mor prasat se ale vedle Asie stále šíří například v Belgii nebo Polsku, není tak vyloučeno, že se v Česku opět objeví.

tomik007 ( 30. dubna 2019 04:17 )

SUDRUHOVIA - niekte sa one pridavky duochodcom vytjagat musijo  

barracuda.sro ( 29. dubna 2019 20:30 )

Tak se bude žřát Pučálka a Šťovík ,beztak lidi nevědí co by samou
rozežraností dali do huby.  

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud