Marek (12) vrací úder alopecii parukou z pravých vlasů. Jiní si tetují obočí

Autor: Nikola Forejtová - 
29. dubna 2019
05:16

Pro dvanáctilého kluka to není typický dárek k narozeninám, ale Marek z něj měl velkou radost. Dostal paruku z pravých vlasů. Marek se tak může beze strachu připojit do kolektivu navzdory alopecii, která mu od dětství komplikuje život. Zákeřná porucha, kterou odhadem trpí přes 10 tisíc Čechů, může člověka připravit o vlasy, obočí i ochlupení. Původ nemoci stále není jasný a v boji s ní nezbývá, než se zakrýt. Markovi se zakrytím holé hlavy pomohla nadace Pramen pomoci. Podle zakladatelky projektu se lidé s alopecií ale často uzavřou do sebe a stydí se paruku nosit.

Alopecie je pro lékaře stále záhadou. Někteří v ní viní hormonální změny, jiní genetické predispozice a další za ní tuší stres. „Laicky řečeno se jedná o nadměrné vypadávaní vlasů končící až plešatostí, kdy vlasy nejsou nahrazovány novými. Nemoc často postihuje i děti. Zvláště pro dívky představuje ztráta vlasů velkou psychickou zátěž,“ uvedla Elizabeth Adenubiová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady.

„Není úplně stanovené, kolik Čechů alopecií trpí. Odhaduje se, že něco přes 10 500 lidí. Ne každý je totiž evidovaný, protože nedojde na léčení a nepřihlásí se,“ řekla pro Blesk Zprávy Michaela Losová, zakladatelka Pramene pomoci. Nadace shání hlavně pro nemocné děti paruky z pravých vlasů, ale i tatéry, kteří dokáží vytvořit téměř nerozpoznatelnou imitaci obočí.

Jedním z hrdých vlastníků paruky je i Martin (12), který díky nadaci získal kvalitní vlasovou pokrývku. O vlasy přišel už ve dvou letech. S nepochopením své nemoci se setkává téměř denně. I přesto, že má rád parkour, raději vysedával doma u počítače, kde se mu nikdo neposmíval.

Nejlepší jsou nebarvené vlasy

Pramen pomoci se snaží poskytnout lidem kvalitní paruky pouze z pravých vlasů. „Paruku necháme dětem na přání vyrobit. Stačí, aby si vybraly odstín, který se jim líbí. Pro děti jsou nejlepší nebarvené vlasy, těch je ale málo. Ale i barvené poslouží dobře, přece jenom tím, jak jsou pravé, se stejně mohou barvit, stříhat i upravovat,“ vysvětlila Losová.

Martin přišel o vlasy  ve dvou letechMartin přišel o vlasy ve dvou letech | Pramen pomoci

O vlasy nicméně není tak velký zájem, jak zakladatelka nadace připustila. Podle Losové se o tom lidé stydí mluvit nebo berou nemoc zkrátka jako svoji image. „Myslím si, že děti s alopecií jsou zbytečně uzavřené, stačí přitom jenom nemoc přestát a nebát se přijmout řešení,“ zmínila. Dodala, že nemocní jsou často smutní, odtržení od společnosti a utrápení odlišností od svých vrstevníků.

Za rok jsme rozdali osm paruk, další dvě budeme předávat. Před nedávnem si jedna z žen přišla pro paruku a hned od nás jela k tatérce, která jí zadarmo udělala obočí,“ uzavřela pro Blesk Zprávy Losová. Tetování obočí je rovněž jednou z mála věcí, které mohou lidé s alopecií podstoupit, aby se trochu přiblížili většinové společnosti.

blecktajp ( 29. dubna 2019 09:49 )

Nekdo by treba rad vlasy daroval, ale nevi jak na to a jak dlouhe musi byt. Nestalo by za to clanek doplnit?

pacmuga ( 29. dubna 2019 07:13 )

Těším se, až budu moct darovat vlasy, bohužel mi chybí ještě tak 10cm.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud