Řecko sužují požáry. Kouř se dostal až do Atén, hasič musel na operaci

Autor: ČTK - 
15. 8. 2019
11:49

Řecko vyslalo posily do boje s požárem, který zasáhl přírodní rezervaci na ostrově Euboia nedaleko Atén. Hasiči s plameny v těžce dostupném terénu bojují již třetí den, ze vzduchu jim pomáhají hasicí letadla. Přes noc do oblasti dorazilo dalších 100 hasičů, jejich celkový počet tak dosahuje 382.

Do vzduchu ve čtvrtek brzy ráno opět vzlétlo celkem 12 hasicích letadel, včetně dvou vyslaných z Itálie a jednoho ze Španělska. Plameny na druhém největším řeckém ostrově se snaží uhasit i 11 vrtulníků. V oblasti byl vyhlášen stav nouze a Řecko požádalo o hasičskou pomoc také z dalších evropských států.

Požár vypukl v úterý kolem třetí hodiny ráno místního času a pustoší přírodní rezervaci, kterou tvoří husté borovicové lesy. Hned první den byly evakuovány čtyři vesnice, někteří z obyvatel se ale do svých domovů už ve středu vrátili. Jeden z dobrovolných hasičů utrpěl popáleniny a musel být operován, uvedla agentura AP.

První den po vypuknutí požáru mařil snahy hasičů silný vítr, který rozdmýchával plameny a zanesl kouř až do řecké metropole, která je vzdálena asi 70 kilometrů. Vítr dnes ustal, nicméně dostat se do oblasti plné kaňonů a strží je stále velmi obtížné.

Loni při požárech zemřelo sto lidí 

Během letních měsíců nejsou v Řecku lesní požáry ničím mimořádným. V těchto dnech je zde ale jejich riziko extrémně vysoké kvůli kombinaci sucha, horka a silného větru. Úřady opakovaně apelovaly na obyvatele, aby se například nepouštěli do pálení plevele či opékání na ohni. Hasiči od víkendu bojovali s plameny na desítkách míst, v úterý se jim podařilo zkrotit mimo jiné požáry na ostrově Thassos.

Loni v červenci rychle se rozrůstající lesní požár zničil přímořské letovisko Mati u Atén, v plamenech tehdy zahynulo přes 100 lidí. Požár je uvěznil v jejich domovech i v autech, když se snažili z oblasti dostat pryč. Jiní se utopili, když se snažili uplavat, nebo se nadýchali kouře.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa