Exprezidenta po přestřelce a chaosu uvrhli do vazby. Korupce a podvody s pozemky?

Autor: ČTK - 
9. 8. 2019
10:24

Pořádně dramatické události provázely zatčení bývalého kyrgyzského prezidenta Almazbeka Atambajeva, který byl v noci na dnešek uvězněn ve vyšetřovací vazbě tajné služby a obviněn z korupce a dalších zločinů. Atambajev se po přestřelce v jeho sídle, po které zemřel jeden z policistů a část zásahové jednotky byla držena dočasně jako rukojmí, sám vzdal. Obvinění však odmítá. 

„Soud v Biškeku, který zasedal v sídle státního výboru národní bezpečnosti, rozhodl uvalit vazbu po dobu vyšetřování, do 26. srpna,“ řekl agentuře Interfax exprezidentův obhájce.

Atambajev obvinění odmítá jako neopodstatněná. Po středečních chaotických pokusech o zatčení se navíc sám ve čtvrtek vzdal pořádkovým silám. Ty jej po dva dny obléhaly v jeho rezidenci ve vsi Koj-Taš u Biškeku, kde jej bránila až tisícovka jeho přívrženců.

Exprezidentovo zadržení nezmírnilo ve středoasijském Kyrgyzstánu napětí, které ve čtvrtek přerostlo v násilné protesty v centru hlavního města Biškeku. Stoupencům bývalé hlavy státu se přes policejní kordony podařilo do Biškeku proniknout. Demonstranti žádali demisi prezidenta Sooronbaje Žeenbekova, který je považován za hlavního Atambajevova politického soka. Policie k rozehnání davu použila gumové projektily, vodní děla a ohlušující granáty. Skoro stovka lidí utrpěla zranění, policie dnes oznámila, že zadržela čtyři desítky demonstrantů.

Summit se koná i přes napětí

Do Biškeku se navzdory napětí sjeli premiéři členských zemí Euroasijské hospodářské unie (EAHU), ekonomického společenství spojujícího Rusko s několika postsovětskými státy. Summit, plánovaný dlouho předem, má projednat ekonomickou integraci v euroasijském prostoru. Podle ruského velvyslanectví v Biškeku je situace dnes ráno klidná. Prezident Žeenbekov během dnešní schůzky s arménským premiérem Nikolou Pašinjanem vyjádřil přesvědčení, že summit bude úspěšný.

Dvaašedesátiletý Atambajev, který stál v čele chudé středoasijské země v letech 2011 až 2017, byl nedávno zbaven imunity. Obvinění z korupce, z pozemkových podvodů a osvobození člena zločineckého gangu odmítá a tvrdí, že jde o politické pronásledování ze strany nynějšího vedení státu v čele s prezidentem Žeenbekovem. Tomu sám pomohl do prezidentského křesla v dobách, kdy ještě býval jeho chráněncem. Později se vztahy mezi oběma politiky prudce zhoršily.

Jeden z policistů je po smrti

Osobní konflikt budí obavy z vážných potíží v postsovětské středoasijské republice, kterou trápí také národnostní napětí, poznamenala agentura AFP.

Při opakovaných pokusech o Atambajevovo zatčení byl jeden policista zabit a zraněna byla další padesátka lidí, z toho asi polovina policistů. Atambajev se v médiích chlubil, že při odrážení útoku sám střílel, ale snažil se nikoho netrefit. Do policejní akce se údajně zapojily dva tisíce mužů.

Kyrgyzstán prošel od rozpadu bývalého Sovětského svazu složitým vývojem, v roce 2005 byl svržen tehdejší prezident Askar Akajev, stejný osud o pět let později potkal exprezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Akajev žije v ruském a Bakijev v běloruském exilu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

muscula ( 9. srpna 2019 10:32 )

to už došlo na narcise?

Zobrazit celou diskusi
Další videa