Zátahy na překvapené turisty: Populární schody v Římě hlídá policie, za sezení hrozí pokuty

Aktualizováno -
7. 8. 2019
16:22
Autor: ČTK - 
7. 8. 2019
06:37

Římská městská policie zakázala sedět na Španělských schodech, které stoupají z náměstí Piazza di Spagna a které jsou zaneseny na seznam UNESCO. Tomu, kdo na jeden ze 135 schodů usedne, hrozí pokuta 160 až 400 eur (4100 až 1 300 Kč). Informoval o tom deník La Repubblica. Ve středu však na místě řešila policie sezení s překvapenými turisty především domluvou.

Turisté nejenže nemohou jíst u významných památek italské metropole nebo se osvěžit přímo ze zobáčků římských pítek, napříště se po Španělských schodech jen projdou. V úterý schody střežilo osm městských policistů.

„Chápu, že vyženou někoho, kdo jí, ale proč se člověk nemůže ani posadit?“ reagoval podrážděně 35letý Mexičan Marcos Morales, který do Říma přijel se svou dívkou Laurou.

Římská městská policie zakázala sedět na Španělských schodechŘímská městská policie zakázala sedět na Španělských schodech | ČTK

„Vymáháme obecní nařízení - může se (po schodech) jen projít,“ opakovalo bez ustání osm policistů. Nařízení zakazuje chovat se na veřejných místech „neslušně nebo v rozporu s dekorem“ a „konzumaci potravin a nápojů vsedě u historických, uměleckých či archeologických památek“, zejména u fontán a schodů, napsala agentura AFP.

Italský historik umění, kritik, politik a komentátor kulturního dění Vittorio Sgarbi zákaz považuje za „přehnané, téměř fašistické nařízení“. „Souhlasím s údržbou památky a s tím, že se na mramorových schodech nemůže jíst. Ale zakázat si na ně i sednout, to už se mi zdá přehnané,“ myslí si Sgarbi. „Od té doby, co je svět světem, se procházející cestovatel usazuje na schodech a obdivuje okolí,“ dodává historik umění a předpokládá, že radnice bude muset nařízení znovu zvážit.

Římská městská policie zakázala sedět na Španělských schodechŘímská městská policie zakázala sedět na Španělských schodech | ČTK

Schody, z jejichž tří úrovní může pěší pohlédnout na náměstí Piazza di Spagna, patří mezi nejvyhlášenější pamětihodnosti Říma. Veřejnosti bylo místo znovu zpřístupněno v roce 2016 po roce restauračních prací. Schody - dříve ztmavlé vlivem znečištění, polepené žvýkačkami a plné skvrn od vína a kávy - nabyly po restauraci původní bělosti.

Posléze Řím rozdělily spory mezi těmi, kteří si přáli, aby se schodiště na noc zamykalo, a jejich odpůrci. Nynější starostka Virginia Raggiová z protestního Hnutí pěti hvězd nakonec rozhodla, že Španělské schody zůstanou v noci otevřené a bude na ně dohlížet policie.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Hade ( 8. srpna 2019 11:22 )

Vam si mohou turisti sednout do fotelu 😅

Hade ( 8. srpna 2019 11:15 )

Hmm prijede strejda s tetou z Moravy a udelaji si piknik,ktery xkrat vyfoti aby vesnice zirala,jakou meli dovolenou.Ja bych nevychovane turisty zavrela do hladomorny na 3 dny alespon. Od te doby,co se otevrel vychodni blok a priplouvaji migranti bych vsechny pamatky zpoplatnila.

viho ( 7. srpna 2019 21:05 )

Zakážou na schodech sedět, ale tipuji, že široko daleko jiné sezení není, proto tam ti turisté vysedávají. Ale čirou náhodou je jistě v okolí plno předražených kaváren a restaurací.

Administrator ( 7. srpna 2019 15:46 )

Já bych jim ty pos raný schody pochcal. Zm rdům.

cocumysvole ( 7. srpna 2019 09:41 )

Bylo by dobrý aby tam několik let přestali turisté jezdit. Snad by pak ti pitomý taliáni pochopili z čeho jsou vlastně živi. Měli by ještě větší bídu ale zato čistý schody - DEBILOVÉ.

Zobrazit celou diskusi
Další videa