Za telefon za volantem pokuta přes 40 tisíc. Dovolenkový ráj Čechů chystá bič na řidiče

Autor: ČTK - 
17. 4. 2019
08:02

V Itálii se chystá razantní zpřísnění zákona o silničním provozu. Tomu, kdo bude při jízdě užívat mobilní telefon, má hrozit pokuta až 1700 eur (asi 43.600 Kč) a také odnětí řidičského oprávnění na týden až dva měsíce, napsal server The Local. Přepracovaný zákon ještě nevešel v platnost, tento týden ho dostali k posouzení ministři a poslanci o něm budou hlasovat v květnu.

Nové pravidlo se týká „chytrých telefonů, notebooků, tabletů a podobných zařízení“, při jejichž používání dává řidič jednu, nebo dokonce obě ruce z volantu. Ti, kteří se proviní opakovaně, mohou podle plánované změny dostat pokutu až 2588 eur (zhruba 66.400 Kč) a přijít o řidičský průkaz na čtvrt roku.

Nyní se řidič, který za jízdy telefonuje nebo píše textovou zprávu, může dočkat pokuty od 161 do 467 eur (asi 4100 až 12.000 Kč).

Vyšší pokuty se také plánují za parkování na vyhrazených místech. Neoprávněné zabrání místa pro invalidy bude stát až 647 eur (asi 16.600 Kč) a odnětí bodů z řidičské karty. O body také může řidič přijít, pokud vůz zaparkuje na místo vyhrazené pro nabíjení elektrických aut.

Parkovacích míst zdarma se pro změnu dočkají těhotné ženy a rozšíří se i počet parkovacích míst pro rodiče s dětmi mladšími 12 měsíců. Patrně se také zruší povinné používání světel ve dne.

Novela zákona obsahuje řadu dalších zpřísněných pravidel. Počítá se například s více kontrolami zaměřenými na to, zda řidič nekonzumoval alkohol nebo jinou drogu. Postih bude tvrdší a tomu, kdo odmítne test podstoupit, hrozí pokuta 422 až 1697 eur (zhruba 10.800 až 43.500 Kč).

Podle italského statistického úřadu policisté na Apeninském poloostrově nejčastěji postihují překračování maximální dovolené rychlosti a používání mobilního telefonu za jízdy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

konimrd ( 17. dubna 2019 11:47 )

prej nechceš přibírat ty s.v.i.n.ě

silen ( 17. dubna 2019 10:50 )

...a proč kontrolovat? Vyfotěj ho, jak má mobil u ucha a "je vymalováno"! Jenže, český človíček je vynalézavý a vychcaný! Slyšel jsem, že si řidiči vyrobí z černé látky jakousi podušku velikosti mobilu, pak tvrdí, že si tím nahřívá bolavé ucho, mobil někam šikovně schová a tvrdí, že ho sebou vůec nemá... Nevím, jak by na to reagovali italští policajti, když ti naši jsou z toho prej jaksi bezradní...

horalysa ( 17. dubna 2019 09:51 )

A kdo bude kontrolovat telefonující řidiče? Snad ne Česká policie? A jak jim to bude dokazovat? Minulý týden jsem potkal policejní auto (pomáhat a chránit). Za volantem seděl policista v uniformě a vesele telefonoval. Vůbec mu nevadilo, že nejde zrovna dobrým příkladem ostatním.

smradlavamakrela ( 17. dubna 2019 08:19 )

Telefonování při řízení! Pokutu nejméně 10 000.- €uro. Plus řidičák na deset let odebrat a poté znovu do autoškoly a dělat nový řidičák!

Zobrazit celou diskusi
Další videa