Neofašisté v Itálii vzpomínali na Palacha koncertem na vesnici. Politici zuří

Aktualizováno -
20. 1. 2019
14:57
Autor: ČTK, bru - 
29. 12. 2018
21:25

V sobotu se zhruba 14 kilometrů od Verony odehrál koncert italských neofašistických kapel na památku českého studenta Jana Palacha (†20). Akce vyvolala v Itálii polemiku a ohradil se proti ní i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Na koncert a skutečnost, že některé části italské krajní pravice se pokoušejí „kulturně a politicky“ si přivlastnit Palacha, upozornil list La Repubblica.

Sdružení Nomos, které akci organizovalo, na Facebooku uvedlo, že se prodalo 400 lístků. Koncert se měl původně konat ve veronském divadle Teatro Stimate, ale církevní kongregace, která místo spravuje, pronájem v úterý odřekla. Posléze organizátorům v pátek odmítlo poskytnout domluvený náhradní prostor z „důvodu bezpečnosti a veřejného pořádku“ i vedení zábavního parku Movieland u Gardského jezera.

Koncert se nakonec konal ve venkovském dvoře Corte di Campagna Magra na okraji městečka Vigasio. O místě dali organizátoři vědět pouze platícím divákům v sobotu odpoledne. Později na Facebooku zveřejnili fotografii ze zvukové zkoušky před koncertem. „(Koncert) se konal a bylo vyprodáno. 400 osob. V krásném venkovském stavení jsme udělali koncert pro Jana Palacha,“ napsalo v neděli sdružení Nomos na facebooku.

Levice byla proti 

Zpráva o chystaném koncertu neonacistických skupin věnovanému 50. výročí smrti Jana Palacha vyvolala koncem loňského roku obrovský rozruch. Rozhořčení vyjádřila řada českých politiků i zástupci italské levice. Místní úřady, městské i provinční, však nad akcí převzaly záštitu, kterou tento týden potvrdily. Na úrovni města pro patronát hlasovala strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, dvě krajně pravicová uskupení Bratři Itálie a vládní Liga a dvě místní občanské iniciativy, napsal deník La Repubblica.

„Veronské úřady zaštiťují neonacistický koncert, který prosadil člen místního zastupitelstva. Cožpak už neplatí italská ústava?“ reagoval bývalý poslanec Demokratické strany Giuseppe Civati, který nyní ve Veroně žije.

Video Zeman o veřejném uctění památky Palacha: Nerad se vystavuji setkání s blbci - Blesk TV
1080p 720p 360p

„Dnes budu po starostovi italské Verony požadovat minimálně vysvětlení,“ reagoval na zprávu Pospíšil. „Jan Palach je českým symbolem, který odsuzuje agresi v jakékoliv formě. Je pro mě nepředstavitelné, že jeho odkaz využívají neonacistické skupiny pod záštitou místních úřadů, jak uvedla ČTK,“ citovala Pospíšila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová.

O tom, že by koncert měla zaštíťovat provincie Verona, obeznámil tisk člen místního zastupitelstva Andrea Bacciga. Ten na sebe upozornil už letos v létě, když feministkám z hnutí Non una di meno (Už ani o jednu více) věnoval fašistický pozdrav. Hnutí, které bojuje proti násilí vůči ženám, tehdy protestovalo proti návrhu zrušit zákon, jenž dává ženám právo na interrupci.

Hrají „nazirock

Protagonisté koncertu mají vazby na krajní pravici. Formace Compagnia dell'Anello například patří mezi první skupiny takzvaného nazirocku. Vznik kapely v roce 1977 její členové zdůvodňují tím, že „pro 'fašisty' nikdo nezpíval“. Skupinu Hobbit založil a vede Emanuele Tesauro, který během studií předsedal neonacistickému uskupení Fortezza Europa (Pevnost Evropa), které se odvolává na nacistickou třetí říši. Písničkář a spisovatel Marconi byl členem neofašistického hnutí Terza Posizione (Třetí pozice), jež skončilo činnost v roce 1982. Vazby na krajní pravici má i kapela Topi Neri.

Předseda hnutí Nomos Michele Marai v roce 2008 ve volbách kandidoval za krajně pravicovou stranu Forza Nuova (Nová síla), jejíž šéf o sobě otevřeně hovoří jako o fašistovi.

„Verona se v posledních desetiletích stala baštou extrémní pravice, která zde nachází silného spojence i v radikální katolické pravici,“ komentoval minulý týden v ČRo Radiožurnál souvislosti kauzy česko-italský novinář Andreas Pieralli. Vážná je podle něj skutečnost, že koncert zaštiťují místní úřady, tedy vlastně i italský stát, což považuje za „nepřijatelné“.

Vedle krajní pravice si Palacha ve Veroně připomnělo pacifistické hnutí Movimento Nonviolento a studentské spolky ve spolupráci s antifašistickým uskupením ANPI.

 

satanas ( 10. února 2019 10:51 )

V Cesku je fasismus normalni,,jak mokazaly kvetiny od prezidenta co skoncily v odpadcich a vse , co se delo okolo..Italsky fasouni muzou jen zavidet!

tomik007 ( 20. ledna 2019 16:56 )

vymyslely lidé co zařídily převrat - chodily spolu mozna tak do jesli

tomik007 ( 20. ledna 2019 16:53 )

ASPON NEKDO

AHAa ( 20. ledna 2019 15:30 )

Hrdinství je vynést dítě z hořícího domu, ne se upálit proto, že mě lidé zklamali svou nečinností.

paragraf ( 16. ledna 2019 13:42 )

no. na to boxere, že jsi chodil s Palachem na vejšku, si ses toho moc nenaučil. |S těmi hrubkami, co se tady prezetuješ, by tě nevzali ani na střední školu, dle tvého pravopisu vypadá to, že i základka ti dělala velký problém

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa