Studenti a matky v USA vyšli do ulic: Po masakrech volají po omezení držení zbraní

Autor: ČTK, tsv - 
4. 8. 2019
13:45

Několik stovek dobrovolníků angažovaných v organizacích usilujících o přísnější kontrolu vlastnictví zbraní přišlo demonstrovat před Bílý dům a budovu Kapitolu ve Washingtonu poté, co dva střelci v Texasu a v Ohiu v noci na dnešek SELČ zabili bezmála 30 lidí. Informovala o tom agentura AP.

Zakladatelka sdružení Matky požadují činy (Moms Demand Action) Shannon Wattsová v rozhovoru s AP uvedla, že dobrovolníci z její organizace a ze studentského sdružení Students Demand Action vyšli do ulic, aby dali najevo nesouhlas s federálními zákonodárci. Členové obou sdružení na sobě měli podle tradice červená trička a požadovali, aby Senát schválil návrh zákona o přísnějších prověrkách lidí, kteří si chtějí koupit zbraň. Návrh dříve v letošním roce schválila Sněmovna reprezentantů.

Amber Gustafsonová ze sdružení matek uvedla, že byla ve Washingtonu s ostatními kolegy ze sdružení na celostátním setkání skupin žádajících přísnější kontrolu vlastnictví zbraní, když se dozvěděla o střelbě v El Pasu. Spontánně se proto s ostatními rozhodla protestovat před Bílým domem. Gustafsonová upozornila, že její sdružení pracuje se skupinami na všech úrovních vlády, ale domnívá se, že je zapotřebí problematiku kolem zbraní řešit na federální úrovni.

V noci na dnešek SELČ se ve Spojených státech na dvou místech odehrála střelba na veřejnosti s vysokým počtem obětí. Při té první útočník v obchodním domě v texaském El Pasu zastřelil 20 lidí a více než dvě desítky dalších zranil. Policie střelce zadržela. O několik hodin později byla hlášena střelba z města Dayton v Ohiu; o život tam přišlo deset lidí včetně útočníka a nejméně 16 osob bylo zraněno.

Video Lidé prchali z obchodů. Střelec v El Pasu jich 20 postřílel a další zranil - Reuters / Victoria Balderrama

Výběr informací o držení střelných zbraní v USA:

- Právo na vlastnictví a nošení zbraně v USA je zakotveno ve druhém dodatku americké ústavy z roku 1791, který zní: „Dobře organizovaná domobrana je nezbytná v zájmu bezpečnosti svobodného státu; právo lidu držet a nosit zbraně nesmí být proto omezováno.“ Pro budoucí generace se dodatek stal kontroverzním ustanovením, které podle jeho zastánců neodmyslitelně chrání základní svobody občanů USA a stalo se americkou tradicí.

- Podmínky licence pro získání zbraně a možnosti použití zbraně se v USA liší stát od státu, nejběžnější podmínkou je dosažení 21 let a absolvování formálního školení. Pro některé skupiny lidí je ale držení zbraní zapovězené. Zákon z roku 1968 omezuje držení zbraní u osob, u nichž soud shledal duševní poruchu; zbraně rovněž nesmějí držet například těžcí zločinci, muži, kteří se dopustili násilí na ženách, nebo osoby závislé na drogách.

- Podpoře civilního držení střelných zbraní v USA se věnuje Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Organizace byla založena v roce 1871 v New Yorku a ke konci loňského roku měla zhruba pět milionů členů. NRA je jednou z nejvlivnějších a také nejkritizovanějších lobbistických organizací v USA.

- V souvislosti s množícími se útoky se střelnou zbraní na veřejnosti se v poslední době v řadě amerických států konaly demonstrace, jejichž účastníci protestovali proti neschopnosti politiků omezit šíření zbraní. NRA se zejména po loňském únorovém masakru na střední škole ve floridském Parklandu stala terčem kritiky ze strany demokratických kongresmanů, liberálních médií a mládeže. Snaha odpůrců zbrojní lobby však byla dosud marná. V Kongresu se návrh na zpřísnění zákona o držení zbraní objevil již několikrát, ale scénář byl pokaždé zhruba stejný - demokraté žádali zpřísnění podmínek pořizování zbraní, republikáni odkazovali na druhý dodatek ústavy.

- Donald Trump, kterého NRA v roce 2016 výrazně podporovala v prezidentské volební kampani, loni v květnu prohlásil, že dokud bude prezidentem, nebude druhý dodatek ústavy ohrožen. Slíbil však, že americká vláda bude klást velký důraz na kontrolu prodeje zbraní a prověřování psychického stavu kupujících. Spolu s NRA také přišel s návrhem, aby se učitelé vyzbrojili. To odpůrci zbraní kritizovali s odůvodněním, že více zbraní vyplodí více násilí. Zákonodárci ve státě Florida schválili letos na jaře nový zákon, který umožňuje učitelům nosit do tříd a učeben zbraně, aby mohli zakročit v případě hromadné střelby.

- V prosinci 2018 vydala americká vláda nařízení, které zakazuje používání takzvaných urychlovačů palby. Zařízení označované jako bump-stock umožňuje upravit poloautomatickou zbraň na plně automatickou. Kdo urychlovač nyní vlastní, musí ho na základě nové úpravy zničit nebo odevzdat. Bump-stock použil mimo jiné střelec, který v říjnu 2017 zavraždil v Las Vegas 58 lidí.

- V posledních letech trápí Američany zejména ozbrojené násilí ve školách. Loňský rok byl podle výzkumu vysoké školy Naval Postgraduate School (NPS) pro školy ve Spojených státech zdaleka nejhorším, pokud jde o počet incidentů, v nichž hrály roli střelné zbraně. Autoři průzkumu napočítali 94 případů, kdy někdo ve škole „mával zbraní, střílel, nebo kdy projektil z jakéhokoli důvodu zasáhl školní majetek“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Shigela ( 4. srpna 2019 22:17 )

Narušený člověk, který chce všechny postřílet, si tu zbraň sežene na černém trhu a omezení legálních zbraní se ho nijak nedotkne.

petr11 ( 4. srpna 2019 22:08 )

.... omezení asi těžko... haraší zbraněmi po celém světě

1912 ( 4. srpna 2019 18:18 )

Manowar ( 4. srpna 2019 15:01 )

Tak se tam odstěhuj,v USA žijí samí psychicky narušení občané,tak mezi ně zapadneš.

anonym01 ( 4. srpna 2019 15:00 )

DEMOKRACIE NENI PRO VSECHNY . TAJ E PRO LIDI KTERI SE UMEJI CHOVAT V MEZICH ZAKONA. DEMOKRACII SI NEKDO PLETE S ANARCHII A JSOU TO VETSINOU KOMUNISTE KTERI BY RADI ZBORTILI DEMOKRACII NA KTEROU PLIVAJI.

Zobrazit celou diskusi
Další videa