„Matka lásky“ dostala 20 let. Zneužívala adoptované děti, v péči jich měla 118

Autor: Darina Jíchová - 
25. července 2019
16:11

Čtyřiapadesátiletá Číňanka Li Jen-sia byla odsouzená k 20 letům vězení. Žena byla v zemi známá jako „Matka lásky“ a byla považováná za jednu z největších filantropek, majitelka sirotčince totiž adoptovala 118 dětí. Vyšlo však najevo, že dětmi manipulovala a dopustila se několika trestných činů, hlavně vydírání. Zprávu přinesla stanice BBC.

Soud v provincii Che-pej Li shledal vinnou z podvodů, padělání, vyděračství a narušování společenského pořádku a poslal na 20 let do vězení. Odsouzeno bylo i 15 jejích kompliců včetně jejího partnera.  „Žena zneužívala svého postavení majitelky sirotčince. Společně se skupinou 15 kompliců spáchala několik zločinů včetně podvodu a vyděračství za účelem nezákonně se obohatit,“ stojí v soudním prohlášení zveřejněném na čínské sociální síti Weibo.

Kromě vězení musí zaplatit vysokou pokutu

Kromě trestu 20 let vězení byla Li udělena pokuta ve výši 8,8 milionu korun. Její přítel Sü Čchi byl odsouzen na 12 a půl roku za mřížemi za narušování společenského pořádku, rovněž jemu byla vyčíslena vysoká pokuta, Sü musí zaplatit 4 miliony korun. Ostatní z jejich „gangu“ dostali různě vysoké tresty, nejvyšší byl 4 roky ve vězení.

Li se do povědomí veřejnosti dostala v roce 2006, kdy čínský tisk informoval o tom, že ve své rodné vesnici Wu-an adoptovala desítky dětí. Žena novinářům tehdy sdělila, že je rozvedená a že její exmanžel prodal jejich syna překupníkům za 23 tisíc korun. Li tvrdila, že se jí podařilo syna získat zpět a že se rozhodla pomáhat dalším dětem v nouzi.

Li Jen-sia se svými dětmi, které adoptovala.Li Jen-sia se svými dětmi, které adoptovala. | Profimedia.cz

Přes 100 dětí ve „Vesnici Láska“

Li vždy žila ve Wu-anu, během let nashromáždila značný majetek, v roce 1996 koupila doly na železnou rudu a uhlí, a stala se jednou z nejbohatších obyvatelek Che-peje. „Vídávala jsem asi pětiletou dívku, pobíhala kolem dolu. Její otec zemřel, matka utekla, tak jsem ji vzala domů. Byla prvním dítětem, které jsem adoptovala,“ uvedla tehdy Li.

Adoptovala pak jedno dítě za druhým a nakonec otevřela sirotčinec známý jako „Vesnice Láska“. Li byla velmi aktivní na sociálních sítích, kde sdílela nejen příběhy svých dětí, ale i vlastní. Detailně například popsala svůj boj s rakovinou i to, jak pomalu utratila všechny své peníze. Nejvíce svěřenců měla v péči v roce 2017, to u ní žilo 118 dětí.

Právě v tomto roce dostala vláda tip, že Li „jede v nelegálních aktivitách“. Skromná žena, jak se prezentovala na internetu, ve skutečnosti vlastnila nespočet luxusních aut, policie u ní našla zhruba 67 milionů korun, na účtu však měla „pouhých“ 459 tisíc korun.

„Nechutné,“ odsoudili lidé Číňanku

Vyšetřování ukázalo, že Li většinu majetku získala nelegálně, prvně zákon porušila v roce 2011. Říkala si o peníze pod záminkou výstavby sirotčince. Nutila své děti, aby „brzdily“ stavbu, podle výpovědí jim naříklad nakazovala, aby podbíhaly pod nákladními vozy a pak vydírala stavební společnosti tím, že nenahlásí jejich „neopatrnost na pracovišti“.

Li byla zadržena na konci května, v jejím sirotčici v tu dobu pobývalo 74 dětí. Ty byly následně přemístěny do jiných dětských domovů, případně do vzdělávacích institucí. „Je jako vlk v beránčím rouše, její činy jsou nechutné. Můj strýc na sirotčinec přispíval,“ uživatelé sítě Weibo Li odsoudili. „Říkali jsme jí Matka lásky, ale ona v těle nemá ani špetku lásky, není hodná takového jména,“ shodli se Číňané.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud