Chtěli unést Lenina, Rusko jim na to přišlo: Za pašování obrazů si umělci odsedí dva roky

Autor: ČTK - 
18. 1. 2019
07:12

Na dva roky za mříže poslal petrohradský soud dva představitele čínské umělecké akademie, kteří se ve svých zavazadlech pokoušeli propašovat ze země sovětské obrazy, včetně portrétů vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina.

„Číňané zaplatí za lásku k Leninovi,“ napsal o verdiktu zpravodajský server Lenta.ru s tím, že oba představitelé akademie krásných umění z města Charbin na severovýchodě Číny byli odsouzeni za pokus o nelegální vývoz kulturních hodnot, za které byly uznány i obrazy „Lenin na sjezdu výborů vesnické chudiny“ v hodnotě 50.000 rublů (asi 17 000 Kč) a „Lenin a rudoarmějci u mapy“ za 66.000 rublů (asi 22 000 Kč).

Oba čínští milovníci sovětského umění se ale snažili na výstavu v Charbinu propašovat i další díla, včetně ženského portrétu od klasika socialistického realismu, někdejšího ředitele Treťjakovské galerie Borise Iogansona v hodnotě půldruhého milionu rublů (asi půl milionu korun).

Pašované obrazy ruský soud zabavil ve prospěch státu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa