Rusové prý narušili vzdušný prostor Jižní Koreje. Ta vyslala stovky varovných výstřelů

Autor: ČTK - 
23. 7. 2019
13:34

Letadla jihokorejské armády dnes vypálila stovky varovných výstřelů poté, co vzdušný prostor této východoasijské země dvakrát narušil ruský vojenský letoun. S odvoláním na místní armádu o tom informovala agentura AP. Vojenské letadlo Ruské federace narušilo podle mluvčího armády jihokorejský vzdušný prostor dnes vůbec poprvé. Ruské ministerstvo obrany naopak porušení jihokorejského vzdušného prostoru popřelo a tvrdí, že jihokorejské letouny ohrozily bezpečnost ruských strategických bombardérů.

Jihokorejská armáda informovala, že nejprve vletěla tři ruská letadla – dva bombardéry Tu-95 a jeden letoun včasné výstrahy A-50 – do takzvaného identifikačního pásma protivzdušné obrany východně od Korejského poloostrova. Jedno z nich následně vletělo i do vzdušného prostoru Jižní Koreje. Místní vojsko vyslalo do vzduchu okamžitě vlastní stíhačky F-15 a F-16, které vypálily 80 varovných výstřelů a deset takzvaných flér, tedy klamných cílů ke zmatení infračervených čidel navádění protiletadlových raket.

Ruský letoun A-50 po výstřelech odletěl, podle armády se ale později do jihokorejského vzdušného prostoru opět vrátil. Stíhačky východoasijského státu vypálily 280 varovných výstřelů a desítku flér. Ani v jednom případu ruské letadlo palbu neopětovalo.

Ruské vojenské letadlo narušilo vzdušný prostor nad malými ostrůvky východně od Korejského poloostrova, o které vede Soul dlouhodobý spor s Tokiem. Jihokorejci nazývají tato neobydlená skaliska Tokdo, Japonci jim říkají Takešima.

Ruské ministerstvo obrany jihokorejskou verzi incidentu popřelo. Podle agentury TASS ujistilo, že dva ruské strategické bombardéry Tu-95MS při letu nad neutrálními vodami Japonského moře nenarušily hranice jiných států, let probíhal více než 25 kilometrů od ostrovů Tokdo (Takešima) a nenarušil hranice Jižní Koreje. Její stíhačky F-16 ale podnikly řadu neprofesionálních manévrů a ohrozily bezpečnost ruských bombardérů.

Podle ministerstva to nebylo poprvé, co se jihokorejští letci neúspěšně pokoušeli zabránit letům ruského letectva nad neutrálními vodami Japonského moře v oblasti, kterou Jižní Korea sama prohlásila za jakési identifikační pásmo protivzdušné obrany.

Ruská letadla ovšem nebyla jediná, která dnes narušila identifikační pásmo protivzdušné obrany Jižní Koreje. Podle Soulu do něj dnes totiž spolu s ruskými stroji vletěly bez povolení také dva čínské armádní letouny.

Jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že si hodlá předvolat zástupce ruského a čínského velvyslanectví v Soulu, aby oficiálně protestovalo.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Taurus70 ( 23. července 2019 22:37 )

Vtipna zprava ,zejmena ty vystrazne vystrely kdyby se Rusaci s Cinanama citily ohrozeni tak vsechny Jihokorejske letajici konzervy jsou v mori,takze opet jedna ze silackych zprav a to se jeste Japonci rozstiluji ze Jihokorejci porusili jejich prostor,toz komedia je to obrovska😂😂😂

satanas ( 23. července 2019 19:07 )

Hele, teta,,moc cumis na CT,,to mas ztoho..hnUSAci litaji nad Syrii jak ANONYM na kosteti a klidne bobarduji a zabiji lidi..Nebo je tam snad pozvala Syrska Vlada??

anonym01 ( 23. července 2019 13:51 )

TAKY NEMLČÍM. POMSTA? TRAVENÍ VZDUCHU ZAKAZANYMI DUSIVYMI CHEMICKYMI LATKAMI V MALEM MNOŽSTVÍ. NEJLEPE UPROSTRED NOCI , TERORIZOVANI NEUSTALYMI TELEFONATY ZE ZAHRANIČI NA KTERE NIKDO NEODPOVIDA A NAKONEC I OTRAVA DOMÁCÍCH MAZLÍČKU POKUD NEZABERE VAROVANÍ! NA HRADĚ MAME BLAZNA KTERY POTREBUJE SVERACI KAZAJKU! TI OKOLO NEJ VEZENÍ!

anonym01 ( 23. července 2019 13:48 )

rusko je hrozbou pro zapadni evropu a taky usa a jeho spojence. Oni mají všude své agenty, ale největší líhen je v byvalem ČESKOSLOVENSKU. STAŘÍ AGENTI UKOLUJI TY MLADE . ZAPADNI ZPUSOB ŽIVOTA JE ZATRACOVANA VNUCEN OBČANUM VUDCOVSKY RUSKY ZPUSOB VLADNUTÍ NÁSILNÝM ZPŮSOBEM. PROBÍHÁ TO TAK, ŽE STBACI PUSOBI VSUDE, TI OZNAMUJI A VYDAVA SE PRIKAZ K UMLČENÍ OBČANU KTEŘÍ NEMLČÍ. TEDY TECH AKTIVNICH JAKO JSOU NA NAMESTI PROTI ČÍNĚ, ZEMANOVI, BABIŠOVĚ VLADE KTERÁ SE SPOLČILA S EXTREMISTAMA Z KSČM A SPD.

asijo ( 23. července 2019 13:44 )

Kdyby to byla americká stíhačka,tak nám "nezávislá média" sdělí,že americkou stíhačku ohrožovala jihokorejská stíhačka v mezinárodním vzdušném prostoru.

Zobrazit celou diskusi
Další videa