Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Britové „preventivně“ stopli lety do eyptské metropole. A varují před terorismem

Aktualizováno -
21. července 2019
07:01
Autor: ČTK - 
20. července 2019
19:53

Britské aerolinky British Airways ruší na sedm dní všechny lety do Káhiry. Letecká společnost v prohlášení uvedla, že jde o preventivní opatření, které umožní posoudit bezpečnost na tamním letišti. Později oznámila i největší německá letecká společnost Lufthansa, že ruší lety do Káhiry, následně ale podle DPA uvedla, že lety dnes obnoví. Aerolinky dočasně zrušily všechny lety z Mnichova a Franfurtu, které mířily do egyptské metropole. České letecké společnosti do Káhiry nelétají.

„Neustále prověřujeme bezpečnostní opatření na všech našich letištích po celém světě. Lety do Káhiry jsme na sedm dní pozastavili. Jde o preventivní opatření, které umožní další posouzení situace,“ citovala agentura Reuters z prohlášení společnosti.

Cestujícím, kteří dnes měli letět do Káhiry z londýnského letiště Heathrow, bylo těsně před nástupem do letadla řečeno, že let byl zrušen a že žádný náhradní nebude po celý týden. O jakou bezpečnostní hrozbu by mohlo jít, aerolinky nesdělily, uvedla BBC.

„Bezpečnost našich zákazníků a posádky je pro nás vždy na prvním místě. Nikdy bychom nevypravili letadlo, kdyby to nebylo bezpečné,“ uvedl k tomu pouze mluvčí aerolinek.

Podobné prohlášení přišlo následně i z Lufthansy. „Protože je pro nás bezpečnost prioritou číslo jedna, aerolinky dočasně přerušily lety do Káhiry,“ uvedla společnost v prohlášení. Později večer společnost uvedla, že lety obnoví už v neděli. „Zítra (neděle) bude opět obnoven pravidelný letecký provoz a všechny lety by měly proběhnout podle plánu,“ citovala DPA společnost Lufthansa.

Deník The Financial Times poznamenal, že se pokusil kontaktovat i Air France, která do Káhiry rovněž léta, zatím však bez odpovědi.

V letoviscích je bezpečno, uklidňuje asociace

„České letecké společnosti létají jenom na egyptské pobřeží a ne do Káhiry, a to již delší dobu. A české cestovní kanceláře Káhiru nabízejí velmi málo, téměř vůbec, protože ji pokládají za zónu, která je nebezpečná. Nás jako cestovního ruchu v Čechách se to netýká. Pokud nějací individuální turisté využívají lety do Káhiry s British Airways, tak to bude pro ně nějaká potíž, ale kanceláří se to nedotkne,“ řekl na dotaz ČTK mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. „Pobřeží je bezpečné, je daleko od Káhiry a navíc oddělené pouští. Jsou tam jiná bezpečnostní pravidla než v Káhiře a 18milionové město je o něčem jiném než hotely na pobřeží,“ dodal.

Britská diplomacie přitom v pátek upravila svá doporučení a upozornění pro občany Británie, kteří cestují do Egypta. „Existuje zvýšené riziko terorismu v letecké dopravě. Pro lety z Egypta do Británie byla zavedena dodatečná bezpečnostní opatření,“ uvedla podle BBC diplomacie.

Agentura Reuters upozornila, že britské úřady nedoporučují létat do letoviska Šarm-aš-Šajch na egyptském Sinajském poloostrově, pokud to není nezbytně nutné. Žádné podobné doporučení pro Káhiru ale nemají.

 

Sibyla ( 21. července 2019 08:59 )

no a kdybys narazil na špatné lidi, tak bychom v Blesku četli o nezodpovědných Češích.

Groal ( 20. července 2019 22:55 )

V nedeli jsme se vratili po 14 dnech putovani po Egypte vc. 2 deti. Projeli jsme Fajjun, Minii, luxor Asuan a Kahiru. Vse sami a bez cestovky. Citili jsme se bezpecne, ale co mi opravdu dodt vadilo na Kahirskym letisti bylo to, ze celnik delal problemy manzelce, ze ji voda v pase rozpustila vstupní razitko z Omanu z minule cesty a nasledne pustil uplne bez problemu uplne zahalenou muslimku v nikabu (vidite jen oci) a ta osoba mu vubec neukazala oblicej a nesundala si tu hadru na hlave. Sakra co tohle je?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud