Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Zemřel zakladatel Primarku Ryan (†83). Jeho dítě bude brzy i v Česku

Autor: Darina Jíchová - 
9. července 2019
15:50

Po krátké nemoci ve věku 83 let zemřel zakladatel oděvního řetězce Primark Arthur Ryan. „Vizionář, nadaný obchodník, průkopník na poli maloobchodu.“ Takové přídomky se pojí se jménem irského podnikatele. Svůj první maloobchod otevřel v roce 1969 v irském Dublinu, dnes má Primark přes 350 poboček v 11 zemích světa, vlastního Primarku se brzy dočká i Česko. Zprávu o Ryanově smrti přinesla stanice BBC.

O skonu Ryana jako první informoval současný generální ředitel Primarku Paul Marchant. „Byl to skutečný průkopník na poli maloobchodu, byl neuvěřitelně talentovaný, měl skvělé vůdcovské schopnosti. Byl to vizionář,“ popsal Ryana. Češi se vlastního Primarku dočkají v květnu 2020.

„I přes obrovský úspěch neustále něco zlepšoval. Stavěl nás před různé výzvy, chtěl z nás dostat to nejlepší,“ dodal Marchant.

Zemřel zakladatel Primarku Arthur Ryan (vlevo). Zemřel zakladatel Primarku Arthur Ryan (vlevo). | Profimedia.cz

Chodil se procházet po prodejně

Ryan stál v čele Primarku více než 40 let, před 10 lety se ale vedení vzdal, dál ale zasedal ve správní radě. „Se společností nikdy neztratil kontakt, chodil do kanceláře, ale i do obchodů, někdy jen proto, aby se prošel po prodejně,“ prohlásil Marchant.

V Irsku je řetězec stále známý pod svým původním jménem Penneys, název Primark získal, když expandoval do Velké Británie, kde už fungoval americký řetězec JC Penney, který měl na jméno obchodní značku. Ryan svou kariéru nastartoval, když mu bohatá rodina Westonových dala za úkol otevřít obchod s levným oblečením, na konci 60. let ho pravděpodobně ani nenapadlo, jaký úspěch bude jeho počin mít.

Primark se neustále rozrůstá a je úspěšný i ve srovnání s mnoha konkurečními řetězci. Daří se mu i v nazdory stížnostem zaměstnanců na nízké platy a kritice environmentálních aktivistů. Mateřská společnost Primarku Associated British Foods uvedla, že se jejich obrat neustále zvyšuje a podle prognóz bude růst i nadále.

Ryanův odkaz: Módu zpřístupnil pro všechny

„Ryan vejde do dějin jako gigant maloobchodu,“ uvedl ředitel Associated British Foods George Weston. „Když můj dědeček Garfield Weston a strýc Galen Weston naverbovali Arthura, aby se chopil Penneys, věděli, že najímají výjimečného obchodníka,“ doplnil Weston.

„Tři generace Westonů, které potom přišly, se poučily, že Arthur je nejen skvělý businessman, ale také výborný šéf a lídr, který je hnán touhou potěšit své zákazníky. Arthur Ryan je muž, který zajistil přístupnout módy pro všechny vrstvy. Zanechal tu po sobě obrovský odkaz,“ zakončil Weston.

 

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud